Bogactwo kaszy!

Coraz częściej zauważyć można przewagę różnego rodzaju kasz nad ziemniakami, makaronami czy ryżem. To bardzo dobra wiadomość, bowiem kasza pod względem wartości odżywczej bije resztę na głowę. Oto dlaczego warto jeść kaszę i jakie są jej rodzaje.

Wartości odżywcze kaszy

Kasza to przede wszystkim bogate źródło skrobi, która z kolei zamieniana jest przez nasz organizm na glukozę, czyli cukier potrzebny nam do poprawnego funkcjonowania. Oprócz tego w kaszy znajdziemy witaminy z grupy B, kwas foliowy i witaminę E. W mniejszych ilościach kasza bogata jest też w potas, żelazo, magnez, wapń, miedź i cynk.

Co ważne, kasze zawierają sporą ilość białka roślinnego, ma ono jednak mniejsze wartości odżywcze niż białko zwierzęce, dlatego zaleca się łączenie kaszy z mięsem lub mlekiem. Dzięki temu posiłek wzbogaci się o aminokwasy.

Rodzaje kasz

Do wyboru mamy wiele kasz, jednak ważne jest aby wiedzieć, które co w i jakim stopniu dostarczają organizmowi. Należy bowiem pamiętać z czego poszczególne kasze powstają i mieć na uwadze, że niektóre z nich mogą zawierać gluten.

Na przykład kasza manna, bulgur i kuskus wytwarzana jest z pszenicy, zboża zawierającego gluten. Z kolei kasza perłowa i pęczak są z jęczmienia. Kasza jaglana jest wytwarzana z prosa. Do kasz, które nie zawierają glutenu zaliczamy także kaszę kukurydzianą (jak nazwa wskazuje powstałą z kukurydzy) i kaszę gryczaną, która powstaje z gryki, czyli rośliny.

Produkcja kasz zaczyna się od ich oczyszczania. Następnie w zależności od ich rodzaju, ziarna są prażone, mielone, krojone itd. Ważne jest, że im mniej rozdrobnione ziarno, tym jest ono bogatsze w składniki odżywcze.

Właściwości poszczególnych kasz

Kasza jęczmienna – (pęczak lub perłowa) jest źródłem niacyny, czyli witaminy obniżającej cholesterol, rozszerzającej naczynia krwionośne i dobrze wpływającej na cerę. Kasze jęczmienne bogate są również w błonnik, który reguluje nasz układ trawienny poprzez zapobieganie zaparciom, wzdęciom i bólom brzucha. To najpopularniejsza kasza w Polsce.

Kasza gryczana – to kasza najbardziej bogata w wartości odżywcze i witaminy. Ponadto nie zawiera glutenu, jest więc dobra dla wszystkich. Polecana jest w dolegliwościach związanych z pracą jelit, układem krążenia i nadciśnieniem.

Kasza manna – jej walorem jest głównie wysoka zawartość jodu i skrobi. Jest bardzo lekkostrawna, dlatego polecana jest osobom z chorobami przewodu pokarmowego, trzustki i wątroby. Dobrze jest także spożywać kaszę mannę podczas gorączkowania czy dolegliwości związanych z nerkami i układem dróg moczowych.

Kasza jaglana – powstaje z prosa i jest podobna do kaszy gryczanej pod względem wartości odżywczych. Ponadto ma dużo białka i mało skrobi. Jest lekkostrawna, nie zawiera glutenu i bogata w witaminy z grupy B. Bardzo polecana osobom cierpiącym na niedokrwistość.

Kasza kukurydziana – powstaje z kukurydzy. Jest bardzo delikatna, dlatego można ją podać niemowlętom. Ma dużą dawkę witaminy E i jest odpowiednia dla osób chorujących na serce.

Minusy kasz

Kasze oprócz wartości odżywczych i witamin zawierają niestety elementy, które zakwaszają organizm, są to: siarka, fosfor i chlor. Dlatego nie należy jeść kasz w nadmiarze, a już na pewno nie przez osoby, które skarżą się na refluks, nadkwaśność, wrzody dwunastnicy czy żołądka. Grube kasze nie są wskazane także dla osób, które przeszły niedawno operację, ponieważ podrażniają śluzówkę jelita, co spowalnia uwalnianie białka z pokarmu, a przez to opóźnia regenerację.