Pokrzywa – roślina, która w ziołolecznictwie zajmuje bardzo ważne miejsce. Oprócz tego wykorzystuje się ją w kosmetyce i gotowaniu. Prezentujemy proste przepisy na to, w jaki sposób wykorzystać jej naturalny dar.
Aby pokrzywa urosła wystarczy tylko kawałek dobrze wilgotnej i urodzajnej ziemi. Najlepszy czas na zbieranie pokrzywy to miesiąc maj, wtedy to zaczyna ona kwitnąć. Liście pokrzywy bogate są w witaminy B2, C i K i sole mineralne. Zawierają również dużo chlorofilu.
Działanie pokrzywy
Pokrzywa wykorzystywana jest w wielu dziedzinach życia z uwagi na swoje liczne właściwości, do których należą:
– wspomaga procesy trawienne poprzez pobudzanie wydzielania soku trawiennego
– ma właściwości moczopędne
– podnosi odporność organizmu
– walczy z łupieżem
– zapobiega wypadaniu włosów
Dzięki korzystnemu wpływowi na układ moczowy pokrzywa stosowana jest w zapaleniach układu moczowego, przeroście gruczołu krokowego, kamicy moczanowej czy obrzękach. Oprócz tego zalecana jest w anemii (w tym przypadku sok ze świeżego ziela pokrzywy), a wspomagająco również w cukrzycy czy obniżaniu poziomu cholesterolu.
Przepisy na napary i soki z pokrzywy
Napar z pokrzywy jest najłatwiejszy do przyrządzenia. Wystarczy kilka listków (świeżych lub suszonych) zaparzyć w szklance wrzącej wody. Niestety smak pokrzywy nie należy do najlepszych, więc można dolać do naparu trochę rumianku lub lipy i parzyć przez 10-15 minut.
W gorący dzień dobrym pomysłem jest przyrządzenie soku z pokrzywy. Aby go przygotować trzeba wrzucić do sokowirówki dwie szklanki liści, a potem przelać sam sok do szklanki. Dla wzbogacenia smaku można dodać limonki, cytryny i mięty. Schłodzony smakuje wyśmienicie!
Właściwości kosmetyczne pokrzywy
Wiele osób z pewnością słyszało o tym, że pokrzywa służy pielęgnacji włosów. To prawda, pokrzywa odżywia włosy, likwiduje łupież i zapobiega przetłuszczaniu się włosów. Na przykład płukanki z herbaty pokrzywowej lub wcierki do skóry głowy na bazie alkoholowego wyciągu z korzeni pokrzywy wzmacniają cebulki włosów, nadają im więcej objętości i blasku.
Przepis na płukankę do włosów z pokrzywy
Aby zrobić płukankę do włosów z pokrzywy należy zalać wrzątkiem 2-4 łyżki suszonych liści z pokrzywy (w zależności od długości włosów) i parzyć pod przykryciem przez 40 minut. Po uprzednim umyciu włosów można wypłukać je gotowym naparem z pokrzywy. Płukanka ta może być stosowana tylko przez osoby z ciemnymi włosami.
Pokrzywa dla cery tłustej i trądzikowej
Pokrzywa ma świetne właściwości pielęgnacyjne dla cery tłustej i trądzikowej. Specjalnie przygotowany napar z pokrzywy oczyszcza cerę, zapobiega łojotokowi i wypryskom. Tonik pokrzywowy jest bardzo podobny w przygotowaniu do naparu. Właściwie robi się go tak samo tylko w mniejszych proporcjach. Regularne stosowanie toniku przede wszystkim zmniejsza wydzielanie sebum, ale też nadaje promienny wygląd ziemistej cerze i ogólnie poprawia jej wygląd.