Cukier – szkodliwy czy niezastąpiony?

Cukier rzecz bez której nie umiemy żyć. Nagły spadek cukru może być bardzo niebezpieczny dla naszego zdrowia. Jego niski poziom sprawia, że jesteśmy senni i słabi. Jednak to nadmiar cukru jest częstszy i bardziej szkodliwy. Obecnie walczymy z plagą cukru, bowiem dodawany jest do wielu produktów. A jakie są jego prawdziwe właściwości?

Właściwości cukru

Cukier nazywany jest „białą śmiercią” – nie da się bez niego żyć, ale może też zabić. Trzeba wiedzieć, które cukry są nam potrzebne, a które szkodliwe.

Prawda 1:

Cukier dodawany do napojów i słodyczy jest szkodliwy. Australijska organizacja „Choice” próbująca przekonać rząd do wprowadzenia podatku od cukru przedstawiła zestawienie napojów z największą ilością szkodliwego cukru. Na pierwszym miejscu jest Fanta, w której puszcze napoju znajduje się aż kilkanaście łyżeczek cukru! Niestety w butelce zwykłego soku owocowego jest ich również sporo, bo około 6 łyżeczek.

Tymczasem człowiek potrzebuje 100 mg glukozy, czyli około dwóch łyżeczek cukru, ale tzw. naturalnie występującego cukru. Glukoza, czyli cukry proste znaleźć można węglowodanach: w owocach, ryżu, chlebie, ziemniakach, makaronie, roślinach strączkowych.

Jeśli przekroczymy dzienną dawkę glukozy, to wątroba i mięśnie nie będą w stanie jej zmagazynować i zostanie ona przekształcona w tkankę tłuszczową.

Prawda 2:

Cukier to również wciągająca „biała kokaina”. Na przykład batoniki lub pudełko czekoladek zawierają w swoim składzie sam cukier i tłuszcze. I rzadko jest tak, że sięgamy po jedną czekoladkę, gdy pod ręką mamy ich całe opakowanie. Zbyt duża ilość glukozy to szereg chorób: próchnica zębów, cukrzyca, otyłość, choroby trzustki i zawały serca. Oprócz tego zatrzymywana jest woda i sól w organizmie, co z kolei zaburza pracę żołądka, jelit i proces trawienia. Zakwaszony i pozbawiony witamin organizm nie umie poradzić sobie z rozkładem glukozy.

Prawda 3:

Organizm musi się bardzo napracować, aby spalić dostarczany w nadmiarze cukier. Oczywiście mowa tu o cukrach prostych typu: batoniki, czekoladki czy napoje słodkie, ale też wszechobecną przetworzoną żywność. W tym celu wykorzystuje zapasy witamin i minerałów, głownie witaminę B, fosfor, magnez, chrom i wapń. W efekcie nasz przeciążony organizm reaguje w taki sposób, że jesteśmy osłabieni, ospali, zauważamy spadek odporności czy problemy z cerą.

Fałsz:

Zmiana cukru białego na cukier brązowy to dobre rozwiązanie. Błędem jest myślenie, że zamiana „białego na brązowy” to dobra zmiana. Oczywiście w przypadku makaronów, ryżu czy pieczywa ma to sens, bo jest to zamiana białej mąki na zdrowszą, pełnoziarnistą mąkę. Jednak w przypadku cukru, to nic innego jak dodanie do białego cukru jedynie barwnika zrobionego np. z karmelu czy melasy – która usuwana jest w procesie produkcji białego cukru.

Lepszym sposobem jest zamiana białego cukru na nierafinowany cukier trzcinowy. Ma naturalną barwę i zawiera małe, ale jednak, ilości żelaza, magnezu czy potasu.