Zwierzę w domu – zanim się zdecydujesz

Posiadanie zwierzaka w domu to często impuls, na który decydują się dorośli pod wpływem próśb swoich dzieci. Pamiętać należy, że to poważna i odpowiedzialna decyzja. Czego powinniśmy się spodziewać, gdy już zdecydujemy się na zwierzaka w domu?

Zalety posiadania zwierzaka w domu

Zalety posiadania psa, kota czy innego domowego zwierzątka są oczywiste. To spora dawka przyjemności i bezinteresownej miłości. Dla dzieci kontakt ze zwierzęciem to coś wyjątkowego. Rozwijają w nich wrażliwość i empatię. Uczą poświęcenia i odpowiedzialności.

Nie tylko dzieci czerpią korzyści z obcowania ze zwierzętami. Dla dorosłych jest to również ogromna przyjemność. Zwierzęta m.in.: poprawiają samopoczucie czy pomagają zwalczyć stres. Decydując się na zwierzę (najczęściej psa lub kota) dostajemy bezwarunkową miłość, poczucie bliskości i bezpieczeństwa. Zawsze są jednak dwie strony medalu.

Druga strona medalu posiadania zwierzaka w domu

Przede wszystkim przed podjęciem decyzji o wzięciu psa czy kota musimy mieć pewność, że zwierzę będzie miało zapewnione wszystkie warunki, których potrzebuje. Zwierzę musi mieć specjalnie wydzieloną przestrzeń z komfortowym legowiskiem. Jako opiekunowie musimy je karmić i zapewnić odpowiednią karmę. W przypadku psów kluczowe są spacery, tak więc musimy swój plan dnia dopasować do pupila i jego potrzeb. Pies musi dostawać odpowiednią dawkę ruchu codziennie.

Mniej wymagające są koty, ale one również potrzebują naszej obecności i zabawy z człowiekiem. Czasami zdarzy się sytuacja, że nasz zwierzak będzie musiał odwiedzić gabinet weterynaryjny. Czas od czasu profilaktycznie również należy pamiętać o wizytach u doktora. Dlatego musimy znaleźć odpowiedniego weterynarza i też przygotować się na wydatki z tym związane. Czasami niemałe, ale konieczne dla zachowania zdrowia naszego członka rodziny.

Jeśli decydujemy się na posiadanie zwierzęcia w domu, a mieszkają w nim również mała dzieci, to trzeba się przygotować, że relacja między dzieckiem, a psem czy kotem może być różna. Małe dzieci czasami nie rozumieją, że nie wolno zaczepiać zwierząt, gdy nie mają na to ochoty.

W sytuacji gdy decydujemy się np. na posiadanie psa pod wpływem próśb swojego dziecka, które deklarowało, że będzie zajmować się pupilem, ale po czasie najzwyczajniej mu się to znudziło, pamiętajmy, że odpowiedzialność spada na nas – dorosłych i trzeba mieć to zawsze na uwadze.

Posiadanie psa czy kota to także utrudnienie w momencie, gdy chcemy wyjechać na wakacje czy nawet na weekend. Nie zawsze jest tak, że zwierzak może jechać z nami, a też bardzo ryzykowne jest zostawianie ich samych w domu choćby na cały dzień. Wówczas musimy zapewnić mu odpowiednią opiekę – zawieźć do kogoś bliskiego lub poprosić, by odwiedzał zwierzę u nas w domu pod naszą nieobecność.

Na co jeszcze powinniśmy się przygotować? Na hałasy, bałagan i zniszczone rzeczy. Tak, psy szczekają, a koty miauczą. Do tego małe szczeniątka czy kotki wszystkiego dotykają, gryzą i drapią.