mowa ciała

Mowa ciała a pewność siebie. Co powinniśmy zmienić?

Mowa ciała a pewność siebie. Co powinniśmy zmienić?

Mowa ciała odgrywa ważną rolę w naszym życiu. Szacuje się, że słowa to jedynie 30% naszej komunikacji. Dużo więcej przekazujemy takimi kanałami jak nasze ruchy, mimika czy nawet ubiór i dobór zapachów. Również w mowie ciała odzwierciedla się nasza pewność siebie. Często nawet nie zauważamy naszych złych nawyków i cały czas je powielamy. W rzeczywistości mogą być one kluczem do zwiększenia naszej pewności siebie, gdyż w nich dostrzeżemy nasze wady.

Co osoby pewne siebie robią z rękami i nogami?

Jedną z oznak braku pewności siebie jest niechęć do zajmowania przestrzeni. Jeśli jesteśmy nieśmiali i często towarzyszy nam niepokój, to mamy tendencję do tego, aby trzymać ręce i nogi blisko ciała. Do tego trzymamy całe dłonie w kieszeniach i boimy się gestykulować. Jest to postawa, która natychmiastowo sygnalizuje naszą niepewność. Osoby, z którymi się zadajemy mogą wyczuwać to podświadomie. W efekcie tego same mogą zacząć traktować nas jako kogoś gorszego, kogo nie warto traktować jak równego sobie. Nie muszą wcale o tym mówić otwarcie ani nawet sami tego wiedzieć.

Postawa podczas chodu

Dużo na ten temat mówią badania, które przeprowadzono po skazaniu Teda Bundy’ego. Ten seryjny morderca przyznał, że już po samym sposobie chodzenia mógł wytypować kolejną ofiarę. Jeżeli taka osoba szła zgarbiona i patrzyła w dół, to od razu sprawiała wrażenie kogoś łatwego do zdominowania. Takie osoby najłatwiej jest pokonać zarówno psychicznie jak i fizycznie, dlatego właśnie są one najbardziej zagrożone atakiem. Podobnie ma się sytuacja w kwestii przemocy na tle seksualnym. Kobiety, które jej doświadczają, są najczęściej „szarymi myszkami”.

A jak chodzi osoba, która pewnością siebie może się poszczycić? Na pewno chodzi ona żwawo. Inną oznaką pewność siebie w chodzie jest bujanie rękami. Zwykle jednak lepiej jest to ograniczyć, gdyż możemy wtedy wyjść na gbura, a między osobą gburowatą a pewną siebie jest niezwykle cienka linia. Przykładem takiej pewnej siebie osoby może być chociażby prezydent Rosji Władimir Putin. Jeśli obejrzymy jakieś nagranie z nim w roli głównej i przyjrzymy się jego krokom, to zobaczymy, że prezydent jest zawsze energiczny i nie chowa rąk po kieszeniach. Bez względu na to, jaką mamy opinię o tym polityku, pewności siebie nie możemy mu odmówić.

Mowa ciała a konkretnie mowa głowy

Głowa również ma dużo znaczenie, jak chodzi o naszą mowę ciała. Tym, co robimy z głową również jesteśmy w stanie zaznaczyć naszą pewność siebie. Nie chodzi tu ruszanie głową w znaczeniu intelektualnym, bo to, że świadczy ono o nas dobrze jest oczywiste. Mówimy o dosłownych ruchach głową takich jak ściąganie głowy w dół. Tak robią osoby o niskiej pewności siebie, które szukają „ucieczki” przed otoczeniem. Podobnie jest ze wzrokiem. Uciekanie oczami albo wlepianie ich w buty jest kolejnym z przejawów niskiej pewności siebie, niskiej samooceny lub innych problemów.

Jeśli chcemy pokazać naszemu rozmówcy, że nie boimy się konfrontacji, powinniśmy więc mieć odwagę patrzeć w oczy i trzymać głowę prosto. Jeśli rozmawiamy w pozycji stojącej, to pamiętajmy też o wyprostowanych plecach i klatce piersiowej wysuniętej do przodu. Nie możemy jednak przesadzać, bo chyba nie chcemy wyglądać jak kogut.