Minimalizm, zero waste, slow life i slow food

Rozkwit konsumpcjonizmu pod koniec XX wieku doprowadził społeczeństwo do miejsca, w którym coraz więcej osób rezygnuje z otaczania się wieloma przedmiotami na rzecz minimalizmu.

Nowe trendy

Życie w ciągłym biegu, bez odpoczynku, pogoń za karierą i pieniędzmi gubią ludzi. W związku z tym pojawiają się nowe trendy, które mają na celu przypomnienie nam o rzeczach ważniejszych niż te materialne.

Slow life

Slow life to najprościej mówiąc pewien „sposób na życie”. Przede wszystkim chodzi w nim o to, aby żyć tak, by dbać o siebie, ale i otaczający nas świat. To również próba odnalezienia spokoju i równowagi. Slow life to także życie offline z wyłączonym telefonem lub przynajmniej ograniczonym korzystaniem z niego. Takie chwile przynoszą spokój, pokazują jak ważny jest realny kontakt z drugim człowiekiem, pozwalają zauważyć piękno otaczającej przyrody. Życie bez stresu pomaga dojrzeć i cieszyć się z małych rzeczy, które na co dzień nam umykają i zostają niezauważone.

Slow life stało się wręcz modą, którą wprowadza coraz więcej osób. To przekonanie, że dostrzeganie otaczającego piękna, bliskie relacje z ludźmi, rozwijanie hobby niosą bogactwo i szczęście, a nie wspinanie się po szczeblach kariery i pogoń za pieniędzmi czy materialnymi rzeczami. Slow life stawia na życie „tu i teraz”, dostrzeganie ważnych szczegółów i czerpanie jak najwięcej radości z życia. Należy jednak odróżnić spokój i odpoczynek od prokrastynacji, czy odwlekania spraw na potem.

Slow food

Zanim powstał trend slow life, najpierw pojawiał się slow food. To właśnie z tego wyrażenia można rozszyfrować znaczenie słowa slow:

Sustainable – zrównoważone
Local – lokalne (pochodzące z lokalnych upraw)
Organic – organiczne / ekologiczne
Whole – nieprzetworzone

Jak widać slow food to karmienie się jedzeniem pochodzenia lokalnego, zdrowego, nieprzetworzonego i ekologicznego. Ideologia slow food upowszechnia żywność tradycyjną, pochodzącą najlepiej z upraw ekologicznych. To także przemyślane zakupy. Rezygnacja z kupowania przetworzonych produktów i niemarnowanie jedzenia. To korzyść, która wpływa nie tylko na polepszenia stanu środowiska, ale i naszego portfela.

Zero waste

Zero waste to również styl życia, który ma na celu dbanie o środowisko poprzez zmniejszenie ilości produkowanych śmieci. Coraz szerzej propagowany zero waste zwraca uwagę na szkodliwość plastikowych worków czy butelek, które rozkładają się setki tysięcy lat i są poważnym zagrożeniem dla naszej planety. Zero waste zachęca do używania rzeczy wielokrotnego użytku, np. plastikowe słomki zastępowane są metalowymi lub makaronowymi. Zamiast używać jednorazowych reklamówek, należy zabierać na zakupy swoje materiałowe torby.

Wiele firm produkujących ubrania czy obuwie wdrożyło do polityki zasady zero waste. W praktyce wygląda to tak, że ich produkty robione są z materiałów z recyklingu.

Warto się zastanowić nad wprowadzeniem swojego własnego zero waste, bo naukowcy przewidują, że za 30 lat w ocenach będzie więcej plastiku niż ryb.