Nowy trend – wypożyczalnie ubrań

Niedawno pisaliśmy o modnym trendzie zero waste, który w trosce o środowisko propaguje oszczędny tryb życia i wykorzystywanie rzeczy wielokrotnie. Coraz chętniej też ubrania trafiają do tzw. „drugiego obiegu”, lecz ostatnio pojawił się nowy trend, jakim są wypożyczalnie ubrań.

Wielu z nas, a szczególnie wiele, ma problem z pomieszczeniem swoich ubrań w szafie. Jest kilka sposobów na to, aby temu zaradzić. Jednym z nich są wspomniane wypożyczalnie ubrań.

Moda zawsze na czasie

Moda stale się zmienia, czasem trudno za nią nadążyć. Nadmierne kupowanie ubrań czy butów „grozi” m.in. ogromnymi wydatkami, niszczeniem środowiska i konsumpcjonizmem. W dodatku brak pomysłu na to, co zrobić z ubraniami, które już nie mieszczą się w szafie. Jednym z rozwiązań, które niedawno powstało i staje się coraz popularniejsze, są wypożyczalnie ubrań. Do tej pory kojarzyły się one głównie z wypożyczalniami strojów na bal przebierany czy wielkimi gwiazdami, które wypożyczają ubrania od wielkich projektantów, by móc założyć na siebie wymarzoną kreację raz w życiu. Wypożyczalnie ubrań, o których mowa w artykule, to coś zupełnie innego. Dostępne dla każdego z możliwością zamówienia ubrań online, bez wychodzenia z domu.

Idea wypożyczalnie ubrań

Wypożyczalniom ubrań przyświeca wiele idei, jednak jedną z nich jest tzw. ekonomia współdzielenia, która polega na wykorzystywaniu różnego rodzaju dóbr, ale bez potrzeby wchodzenia w ich posiadanie. Idea to próba uratowania społeczeństwa i świata przed zatrważającym konsumpcjonizmem. Pokazuje ona, że wcale nie musimy trwonić bez sensu swoich pieniędzy na rzeczy, których za chwilę nie będziemy używać. Wystarczy je wypożyczyć. Coraz większa świadomość ekologiczna społeczeństwa również sprzyja rozwojowi nowego trendu na wypożyczanie ciuchów, gdyż to branża modowa jest jednym z największych zatruwaczy środowiska.

Sieciówki testują

Do tej pory w wypożyczalniach ubrań znajdują się najczęściej ubrania od projektantów czy designerów. Ale pomysł ten próbują wcielić w życie również marki tańsze, tzw. sieciówki. Między innymi marka COS, która należy do znanej wszystkim marki H&M na razie na okres próbny, ale testuje system wypożyczania ubrań.

Jak znaleźć wypożyczalnie ubrań?

Tak jak wspomnieliśmy, działają online. Najbardziej znane są strony: amerykańska Renttherunway.com, brytyjska Girlmeetsdress.com, polska Lovethedress.pl. Wypożyczalnie ubrań działają w bardzo prosty sposób: wystarczy najpierw się zarejestrować, potem opłacić miesięczny abonament, w ramach którego przysługuje możliwość wypożyczenia kilka ubrań miesięcznie. Wypożyczalnie te wyposażone są w we wszystkie rozmiary ubrań.