Koronawirus – jak go uniknąć?

Wirus z Wuhan sparaliżował świat na wiele miesięcy. Powoli wszystko zaczyna wracać do normy, chociaż pandemia 2019-nCov-2 trwa i zbiera coraz większe żniwo. Niestety musimy nauczyć się z tym żyć i iść dalej.

Najważniejsze to zachować bezpieczeństwo i dbać o swoje zdrowie. W jaki sposób? Poniżej kilka najważniejszych zasad, które być może pomogą nam ustrzec się przed koronawirusem.

Czym jest koronawrius?

Koronawirus zaskoczył szybkością rozprzestrzeniania się. Nieustannie trwają badania nad tym śmiercionośnym wirusem. Jest też już kilka potwierdzonych prawd na jego temat. Przede wszystkim to, że rozprzestrzenia się drogą kropelkową. W tym miejscu pojawia się pierwsza zasada bezpieczeństwa: kichamy i kaszlemy zasłaniając usta zgiętym łokciem. Naukowcy mówią, że koronawirus może utrzymywać się na powierzchni aż do 7 dni, tak więc ręce nie są dobrą osłoną przed kichnięciem czy kaszleniem.

Wiemy też, że koronawirus atakuje płuca, dlatego ważne jest profilaktycznie dbanie o nasz układ oddechowy. Należy ograniczać odruchy, które mogą doprowadzić do zakażania, np. dotykanie przycisków w windzie, otwieranie klamek rękami, itd.

Higiena to podstawa

Oprócz ograniczonego dotykania powierzchni w miejscach publicznych i zasłaniania ust i nosa maseczką bądź inną przesłoną, należy dbać o higienę. Przede wszystkim należy zadbać o dłonie, które dotykają różnego rodzaju powierzchni. Mycie rąk wydaje się być błahą sprawą, jednak poprawne myce rąk wymaga więcej zaangażowania. Po pierwsze ręce należy myć przynajmniej przez 30 sekund, po drugie ręce myjemy bardzo dokładnie, nie zapominając o paznokciach, nadgarstkach i zgłębieniach w palcach. Poprawną instrukcję mycia rąk w dobie pandemii znaleźć można na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Dodatkowym zabezpieczeniem jest używanie w przestrzeni publicznej preparatów antybakteryjnych. Skuteczny preparat antybakteryjny powinien zawierać około 60% alkoholu.

Spokój

Specjaliści ostrzegają przed koronawirusem, ale także apelują o zachowanie spokoju. Wbrew potocznej opinii, wirus z Wuhan nie jest bronią masowej zagłady. Trzeba też weryfikować doniesienia, które pojawiają się w mediach, a przydatnych informacji szukać w potwierdzonych źródłach. Prawdą jest, że w takich sytuacjach to panika może okazać się śmiercionośna.

Troska nie tylko o siebie

Bronią COVID-19 jest jego niezauważalność u dużej liczbie zakażonych. Najczęstsze objawy takie jak: gorączka, kaszel suchy, duszności, bóle mięśni czy ogólne zmęczenie nie zawsze pojawiają się u osób zakażonych. Dlatego powinniśmy mieć na uwadze zdrowie innych, u których koronawirus może przebiegać dużo gorzej, czyli u osób starszych, z osłabioną odpornością lub osób z wieloma chorobami towarzyszącymi. Jeśli uważamy, że znaleźliśmy się w miejscu, w którym mogło dojść do zakażenia albo mieliśmy kontakt z zarażonymi, to chrońmy ludzi, dla których wirus z Wuhan może okazać się ciężki bądź śmiertelny i nie spotykajmy się z nimi.