Dni płodne ciąża

Dni płodne, jak je prawidłowo wyliczyć? Kiedy wypadają?

Każda kobieta powinna znać sposób jak obliczyć dni płodne. Jest to niezwykle istotne jeśli z partnerem staracie się o dziecko, ale również w przypadkju gdy chcecie tego uniknąć. Zadanie nie jest trudne i łatwo można szybko obliczyć datę wystąpienia takich dni. Zobacz jak prawidłowo to zrobić. 

Cykl menstruacyjny trwa około 28 dni. Jest on różny u różnych kobiet, jest również różny w każdym miesiącu, ale standardowo przyjmuje się 28 dni. Wartość ta może się wahać. Nie ma powodów do obaw jeśli cykl trwa 21-32 dni. Czasem cykl może ulec przyspieszeniu  (np. podczas zmiany klimatu), lub wystąpienie miesiączki może się wydłużyć (np. w wyniku stresu, a nawet różnych chorób). 

Dni płodne – kiedy jest  największe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę? 

Dzieje się to w tzw. oknie płodnym. Jest to moment, w którym uwalniana jest komórka jajowa z jajnika (owulacja). Jajeczko i plemniki mają krótką żywotność, dlatego największe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest właśnie w tym okresie (plemniki żyją około 5 dni, a jajeczko można zapłodnić w 24 godzin od uwolnienia z jajnika). 

Owulacja występuje, gdy dojrzałe jajeczko zostaje uwolnione z jajnika. Jajo przesuwa się następnie w dół jajowodu. Jeśli plemniki znajdują się w jajowodzie w momencie uwolnienia komórki jajowej, istnieje duża szansa, że nastąpi zapłodnienie. 

Cykl menstruacyjny – fazy

Cykl menstruacyjny dzieli się na 4 fazy:

1 faza – miesiaczka – trwa około 3-7 dni,

2 faza – w tej fazie, zwanej folikularną dojrzewa komórka jajowa – trwa 9 dni. W tym czasie również wzrasta ilość estrogenu i dojrzewa pęcherzyk Graffa, który pękając, uwalnia jajeczko,

3 faza – owulacja – trwa 1 dzień. W tym czasie wzrasta temperatura ciała o 0,5 stopnia Celsjusza. 

4 faza – trwa 14 dni i jest nazwana fazą lutealną.

Jak obliczyć dni płodne?

Dni płodne liczymy od momentu dnia miesiączki. Od tego dnia liczymy 11-16 dni. Jednak, aby przybliżyć datę, czekamy na zakończenie miesiączki i liczymy 9 dni. 10 dnia uwalnia się komórka jajowa. Należy pamiętać, że plemniki mają żywotność 5 dni, także jeśli staramy się o dziecko już wcześniej dzień czy dwa możemy zacząć starania. Także po cyklu też należy jeszcze próbować, bo momentu uwolnienia komórki nie da się precyzyjnie określić. Kobieta może mierzyć sobie również temperaturę ciała. Jeśli któregoś dnia (w pobliżu oczywiście wyliczonej owulacji) zaobserwuje wzrost temperatury, można z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że komórka została uwolniona. 

W internecie istnieje wiele aplikacji ułatwiające obliczanie dni płodnych, które ułatwią nam to zadanie.