Czosnek, ząbki i cały

Czosnek dla zdrowia. Poznaj 5 właściwości leczniczych czosnku

Zdrowotne właściwości czosnku

Czosnek rośnie prawie na całym świecie i jest bardzo znaną i lubianą przyprawą. Nadaje potrawą pikantności i swoistego smaku. Od starożytności czosnek jest również znany ze swoich właściwości leczniczych i zdrowotnych. Już Hipokrates, ojciec zachodniej medycyny przepisywał swoim pacjentom czosnek. Po dziś dzień czosnek wykorzystuje się jako roślinę leczniczą. Poznaj 5 właściwości czosnku. 

1.  Czosnek jest bardzo pożywny, bogaty w witaminy, ale zawiera mało kalorii

Czosnek jest źródłem witamin i mikroelementów, które są niezbędne do utrzymania zdrowia. Jeden ząbek czosnku (3 gramy), zawiera

witamina C – 1% dziennego zapotrzebowania,

witamina B6 –  2 % dziennego zapotrzebowania,

błonnik – 0,06 g,

selen – 1% dziennego zapotrzebowania,

mangan – 2% dziennego zapotrzebowania,

oraz wapń, potas, fosfor, żelazo, witamina B1, miedź. 

Jeden ząbek czosnku to zaledwie 4.5 kalorii.

2. Czosnek zwalcza choroby

Od lat jest znany jako pomoc w przeziębieniu czy grypie. W aptece dostaniemy szereg suplementów diety na bazie czosnku, które są zalecane na podwyższenie odporności.  

Badania wykazały, że przyjmowanie czosnku codziennie przez 12 tygodni, zmniejszyło wystąpienie przeziębienia o 63% z porównaniem do przyjmowania placebo. Po zażywaniu czosnku średnia długość trwania przeziębienia zmniejszyła się 0 70% z 5 dni do 1,5 dnia.

Warto więc dodawać czosnek do różnych potraw, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia przeziębienia. 

3. Aktywne związki zawarte w czosnku obniżają ciśnienie krwi

Na całym świecie z powodu udarów i zawałów umiera ogromna ilość ludzi. Najczęstszą przyczyną ich powstania jest nadciśnienie. Substancje zawarte w czosnku łagodzą nadciśnienie, jednak aby stosowanie czosnku dało widoczne efekty, należy zażywać duże dawki – 4 ząbki dziennie. Jedzenie takiej ilości czosnku przynosi takie same efekty, jak stosowanie lekarstw na obniżenie ciśnienia. 

4. Reguluje poziom cholesterolu

Jedzenie czosnku poprawia wyniki badań złego cholesterolu (LDL).  Podwyższony cholesterol jest główną przyczyną chorób serca. Jednak badania wykazują tylko poprawę frakcji LDL, jednak nie wykazano zmian w HDL i poziomie trójglicerydów. Mimo to warto jeść czosnek, gdyż cholesterol LDL jest dla nas najbardziej niebezpieczny. 

5. Dzięki przeciwutleniaczom zapobiega Chorobie Alzheimera i demencji

Uszkodzenie oksydacyjne wywołane przez wolne rodniki, przyczyniają się do postępu procesów starzenia. 

Przeciwutleniacze zawarte w czosnku, wspierają mechanizmy obronne organizmu przed uszkodzeniem oksydacyjnym, a tym samym opóźniają proces starzenia. 

Skumulowany wpływ czosnku na obniżenie ciśnienia krwi, obniżenie cholesterolu, a także opóźnienie procesów starzenia powoduje, że zmniejsza się ryzyko wystąpienia demencji czy choroby Alzheimera. 

Podsumowując, warto czosnek dodawać do gotowanych potraw, można go również kroić na kanapkę czy przygotować w formie sosu czosnkowego. Jeżeli jednak nie lubisz zapachu czy jego smaku, śmiało możesz sięgnąć po czosnek w tabletkach.