palmy po winie usuwanie

Plamy z wina – jak je skutecznie usunąć? 

Nie raz pewnie się zdarzyło, że podczas świetnej zabawy z przyjaciółmi przy lampce wina niechcący wylaliśmy zawartość kieliszka. Wino poprzez swój intensywny kolor i zawarte w nim garbniki może być trudne do zmycia. Jednak nie jest to niemożliwe. Dowiedz się jak skutecznie pozbyć się plamy z wina. 

W walce z plamami po winie liczy się przede wszystkim czas. Należy działać w miarę szybko. 

Plamy z wina – wytrzyj wodą

Jak najszybciej należy wytrzeć plamę ścierką z wodą gazowaną lub wodą sodową. Bąbelki zawarte w wodzie „wypchną” wino z tkaniny. Trzeba to zrobić jak najszybciej, Jeśli nie masz gazowanej wody, możesz przetrzeć plamę wodą utlenioną, która też w swój sposób buzuje jak woda gazowana. 

Pranie

Jeżeli istnieje możliwość uprania tkaniny, jak to ma miejsce w przypadku ubrań, czy obrusa, przed praniem spryskaj plamę lakierem do włosów. Pozostaw na kilka minut i wysusz ręcznikiem papierowym. Jeśli plama nieznacznie wyjaśniała możesz powtórzyć zabieg z lakierem. Następnie wypierz materiał w wysokiej temperaturze (najwyższej z możliwych dla danej tkaniny). Zamiast lakieru do włosów, możesz plamę posmarować specjalnym środkiem na plamy z wina, które są dostępne  w sklepie chemicznym czy kosmetycznym. 

Tapicerka, dywan

Dywan i tapicerkę najlepiej jak najszybciej przetrzeć wspomnianą wodą gazowaną. Następnie należy osuszyć wilgoć białym ręcznikiem papierowym (kolor z kolorowych serwetek może zabarwić dywan) lub białą ściereczką. Plamy po winie możemy również przetrzeć specjalnymi środkami do tego typu plam. Jeśli wino się nie usunie, możemy oddać dywan do pralni chemicznej, a do tapicerki zamówić specjalną ekipę sprzątająca ze specjalnym odkurzaczem i profesjonalnymi środkami. 

Plamy z wina – woda ze spirytusem

Sprawdzona metodą jest również przetarcie plamy po winie wodą ze spirytusem, w proporcjach 1:1.

Mity

Nie raz pewnie słyszałeś, że plamę z wina należy posypać solą. Otóż nic bardziej mylnego! Plamy z czerwonego wina zawierają garbniki, które pod wpływem soli się utrwalają, przez co plama po winie będzie nie do zmycia!