Drzewko Bonsai

Jak pielęgnować i dbać o drzewko Bonsai?

Drzewko Bonsai jest miniaturowym drzewkiem zasadzonym w doniczce. Nazwa pochodzi z języka japońskiego. Słowo „bonsai” w tym języku oznacza po prostu „zasadzony w pojemniku”. W tym artykule przedstawiamy kilka wskazówek, jak prawidłowo pielęgnować to cudowne drzewko. 

Bonsai odnosi się do sztuki uprawy tych małych drzewek i jest częścią kultury japońskiej sięgającej XIV wieku. Początkowo bonsai było przeznaczone tylko dla bogatych arystokratów i wysokiej rangi społeczności japońskiej. Teraz drzewka bonsai zdobią domy ludzi na całym świecie. 

Drzewko Bonsai – gdzie je postawić? 

Drzewek Bonsai jest wiele gatunków. Niektóre nadają się na zewnątrz, inne lepiej czują się  w domu. Każde z nich wymagają szczególnej opieki, ale istnieje kilka wspólnych punktów dla każdego gatunku. 

Umiejscowienie – drzewka Bonsai należy trzymać z daleka od przeciągów i  źródeł ciepła (np. kaloryferów). 

Oświetlenie – rośliny te lubią słońcem, więc trzymaj je w miejscu dobrze nasłonecznionym.

Wilgotność – Bonsai lubi wilgotną glebę, dlatego zawsze sprawdzaj, czy w doniczce nie jest za sucho.

Podlewanie drzewka Bonsai

Główną przyczyną straty drzewka Bonsai jest za małe podlewanie. Jest to spowodowane tym, że doniczka takiego drzewka jest mała i płytka, więc ziemia szybko ulega wyschnięciu. Drzewka Bonsai należy podlewać, gdy wierzchnia warstwa ziemi jest już sucha. W zależności do wielkości drzewka, częstość podlewania może być różna (nawet 2 razy dziennie). Wodę należy wlewać do momentu, aż zacznie wypływać spod doniczki. Jednak nie należy drzewka przelać, gdyż to też może mieć zły wpływ. Objawy przelania to na przykład: zżółknięte liście, wysychanie małych gałęzi. 

Przycinanie i kształtowanie drzewka Bonsai

Przycinanie drzewka Bonsai jest niezbędna do zachowania kształtu. Istnieją dwa typy przycinania – konserwacyjne i strukturalne. Przycinanie konserwacyjne ma na celu wzmocnić drzewko i zachęcenie je do dalszego wzrostu. Obejmuje ono odcinanie młodych pędów, dzięki czemu liście poniżej dostają więcej światła i powietrza, co je dodatkowo wzmacnia. Przycinanie nadaje również kształt drzewu. Drzewko Bonsai należy przycinać, gdy nowe gałęzie zmieniają już kształt rośliny. Przycinanie strukturalne należy wykonywać tylko w stanie uśpienia drzewka. Należy usunąć główne gałęzie, jednak warto z tym udać się do ogrodnika, aby zapewnić drzewu regenerację. 

Drzewko Bonsai – odpowiednia gleba

Gleba powinna być tak dobrana, aby zapewnić roślinie odpowiedni drenaż. Do gleby można dodać glinę, która zatrzyma wodę. Można również zakupić odpowiednią ziemię do drzewek Bonsai. 

Przesadzanie drzewka Bonsai

Drzewko Bonsai należy przesadzać raz na dwa do pięciu lat, w zależności od szybkości wzrostu. Jak przesadzić drzewko? 

  • Ostrożnie wyjmij drzewko z doniczki, 
  • Ostrymi nożycami odetnij zewnętrzną warstwę korzeni,
  • Sprawdź, czy nie ma zgniłych korzeni – jeśli są odetnij je,
  • Do nowej doniczki włóż na dno siatkę, aby zapobiec wypadanie gleby,
  • Nasyp ⅓ doniczki ziemią i postaw drzewko na warstwie gleby,
  • Dopełnij doniczkę ziemią.