przy komputerze

Praca w domu – jak zadbać o nastrój i produktywność?

Praca w domu

Praca w domu to temat niezwykle aktualny ze względu na pandemię koronawirusa. Wiele osób jest zmuszonych, aby przenieść swoje biuro do domu i wykonywać wszelkie zawodowe czynności z perspektywy swojego biurka. Czasami jednak mamy problemy ze skupieniem się w pracy i wydaje nam się, że bycie zamkniętym w czterech ścianach to przekleństwo. Co może nam utrudnić pracę w domu i jak sobie z tym poradzić?

Stanowcza granica między życiem zawodowym a prywatnym

Jednym z czynników, które mogą nam utrudnić pracę w domu jest problem z pogodzeniem pracy z życiem prywatnym. Osoby, które mają problem ze zorganizowaniem pracy, często dzielą życie zawodowe i prywatne. Wygląda to tak, że przez 30 minut pracujemy, potem wychodzimy z pokoju, żeby zobaczyć, co słychać u żony i wracamy do znów do pracy. Po 20 minutach przybiegają dzieci, aby całkowicie tracimy koncentrację.

Aby praca w domu nie była aż takim utrapieniem najlepiej jest wyznaczyć sobie konkretne godziny pracy i trzymać dyscyplinę taką samą, jak podczas pracy w biurze. „Między taką a taką godzinę jestem w pracy i nie zajmuję się sprawami prywatnymi”. W przeciwnym wypadku możemy mieć problem nie tylko z koncentracją podczas wykonywania czynności zawodowych, ale także w relacjach z bliskimi. Kiedy jesteśmy już po godzinach pracy i zamiast skupić się na rozmowie z rodziną, myślimy o najnowszym projekcie, przez co nie jesteśmy w stanie uwolnić się od stresu nawet na minutę.

Bałagan na biurku i w życiu

Osobą, która może nas dużo nauczyć na ten temat jest wykreowany przez Arthura C. Doyle’a Sherlock Holmes. W jednym z opowiadań postać ta stwierdziła, że to, jak człowiek urządza swoje mieszkanie, odzwierciedla to jak urządza sobie życie. Jest w tym dużo prawdy i również można to odnieść do popularnej dzisiaj pracy zdalnej.

Jeśli biurko mamy zawalone papierami, na podłodze leżą ubrania, a w koncie pokoju zalegają brudne kubki, to podobny chaos będziemy mieć w głowie. Trudniej nam się będzie skupić, a w efekcie tego szybciej popadniemy w zmęczenie i szybciej stracimy produktywność. Warto więc pamiętać o regularnym sprzątaniu miejsca pracy. Ciekawie to zagadnienie pokazuje popularny film animowany Ratatouille. W filmie tym główny bohater, początkujący kucharz, dostaje dość srogi ochrzan od nadzorującej go kucharki za niesprzątanie miejsca pracy. Zalegające garnki i patelnie uniemożliwiają solidne wykonywanie pracy w kuchni. Tak samo jest z naszym biurkiem.

Odpowiednia muzyka

Aby praca w domu była produktywny musimy pamiętać o odpowiednim nastawienie psychicznym. Oczywiście wszyscy jesteś jedynie słabymi istotami ludzkimi, podatnymi na wiele czynników. Nie możemy być zawsze uśmiechnięci i energiczni, ale możemy chociaż częściowo zadbać o czynniki, które nam pomogą.

Ważną sprawą jest synchronizacja półkul mózgowych, o której pisał m.in. słynny psycholog Howard Gardner. Według jego teorii człowiek ma kilka różnych rodzajów inteligencji i dopiero łączenie ich ze sobą daje naszemu mózgowi kopa. Jeśli pracujemy z tekstami, korzystamy z inteligencji językowej, jeśli zaś mamy przed sobą liczby, to dominuje u nas inteligencja matematyczno-logiczna.

Dobrze jest więc podczas takiej pracy pobudzić kolejny typ inteligencji, czyli inteligencje muzyczną.
Jeśli dodamy do naszych zawodowych czynności odpowiednią muzykę, lepiej nam się będzie pracowało. Polecamy spokojną muzykę klasyczną, która pozwoli nam lepiej radzić sobie z odczuwanym stresem. Na Youtubie znajdziemy wiele składanek z dziełami Mozarta lub Bacha.

Prac w domu a robienie przerw

Czasami nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak destrukcyjne jest pracowanie bez przerwy. To samo dotyczy nauki. Jeśli nie robimy sobie żadnych przerw, to bardzo szybko zaczniemy odczuwać przemęczenie. Jeśli chcemy być naprawdę kreatywnie, to powinniśmy pozwalać sobie na to, aby na chwilę odejść od komputera.

Pamiętajmy, żeby przerwa była okazją do chwilowego odcięcia się od pracy. Jeśli pracujemy przy komputerze, a przerwę wykorzystamy na przeglądanie fejsbuka, nasz mózg nadal bombardowany jest takimi samymi bodźcami. Lepszym pomysłem jest zrobienie sobie kilku przysiadów albo przejście się do kuchni w celu zaparzenia kawy.

Świeże powietrze i nawodnienie

Kiedy pracujemy bez przerwy czasami zapominamy o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Kiedy organizm nie jest odpowiednio nawodniony, to również umysł ma problemy z produktywną pracą. Pamiętajmy, żeby zawsze mieć przy sobie butelkę wody. Prawdą jest, że przepisy BHP nie zalecają picia przy komputerze. Ale wystarczy spojrzeć na takie wspaniałe starożytne budowle jak piramidy w Egipcie albo rzymskie Koloseum. Czy mielibyśmy dziś takie piękne zabytki, gdyby starożytni przestrzegali przepisów BHP?

Co do świeżego powietrza, to ono również ma wpływ na pracę naszego umysłu. Dlatego starajmy się regularnie wietrzyć pokój, aby zadbać o odpowiednią dawkę tlenu. Szacuje się, że potrzeba ok. 5 minut wietrzenia pokoju (okna otwarte na oścież), aby wymienić stare powietrze na nowe. Nawet jeśli jest zima i otwieranie okna wydaje się torturą, to warto przemęczyć się te 5 minut w trosce o dobrą pracę naszego umysłu.