kobieta

Zwlekanie z decyzjami. Jak nauczyć się być bardziej spontanicznym?

Brak decyzyjności to jedna z najczęstszych negatywnych cech, jakie mają ludzie. Często zwlekamy z podjęciem jakiejś decyzji, bo boimy się jej skutków albo tego, co ktoś o nas pomyśli. Czy da się nauczyć sprawniejszego podejmowania decyzji?

Przejmujemy się opinią innym? Błąd

Przed decyzjami bardzo często powstrzymuje nas troska o to, co pomyślą inni. Czasami w sposób zupełnie nielogiczni pozwalamy innym mieć wpływ na nasze życie. Po jakimś czasie jednak się okazuje, że duża część z tych osób odchodzi z naszego życia. Wtedy uświadamiamy sobie, że chęć dopasowania się albo zaimponowania była całkowicie bez sensu.

Nauczmy się pogodzić ze zmianami

Bardzo byśmy chcieli, żeby wszystko w życiu układało się po naszej myśli. Kiedy sobie coś zaplanujemy, to przeraża nas myśl, że coś mogłoby stanąć na naszej drodze. Wyobraźmy sobie człowieka, który powstrzymuje się w ciągu życia od praktycznie wszystkich dodatkowych wydatków. Po kilkudziesięciu latach oszczędzenia pada ofiarą ataku hakerskiego i znaczna część pieniędzy znika z jego konta. Czy nie byłby dzisiaj w lepszej sytuacji, gdyby wcześniej część tych środków wykorzystał do pewnych bardziej spontanicznych wydatków? Nie chodzi o to, by szastać gotówką na lewo i prawo, ale by nie stawiać wszystkiego w życiu na jedną kartę.

Oczywiście oszczędzanie samo w sobie jest dobre. Przeczytaj o 10 sposobach na skutecznie odkładanie środków.