Co odróżnia antykorozyjne preparaty bitumiczne od woskowych?

Na rynku produktów dedykowanych ochronie przed rdzewieniem podwozi, maszyn, narzędzi i części przechowywanych na zewnątrz, wystawionych na bezpośrednie działanie czynników środowiskowych, znajduje się wiele kategorii preparatów antykorozyjnych. Są to m.in. masy bitumiczne, preparaty poliuretanowe, kauczukowe, żywiczne i woskowe, takie jak Fuchs Anticorit BW 366. Dwa z nich są szczególnie interesujące. To środki bitumiczne i woskowe. Co je odróżnia i kiedy warto je stosować?

Masa bitumiczna do podwozi

Najstarszym, ale i wciąż niezwykle skutecznym sposobem na wykonanie antykorozyjnego zabezpieczenia podwozia w pojeździe mechanicznym są masy bitumiczne. To uniwersalne i tanie środki, które tworzą na zabezpieczanej powierzchni twardą, nieprzepuszczalną dla wody i powietrza powłokę ochronną. Taka powłoka chroni również przed uszkodzeniami mechanicznymi. Warstwa bitumicznego baranka jest zwykle dość gruba (kilka milimetrów), twarda i trwała, co dość wyraźnie odróżnia ją od zdecydowanie cieńszych, bardziej elastycznych i miękkich powłok woskowych realizowanych przy pomocy takich preparatów jak Fuchs Anticorit BW 366. Ze względu na trwałość i twardość, powłoki bitumiczne trudniej usunąć niż ich nowocześniejsze poliuretanowe, kauczukowe czy właśnie woskowe wersje. Z tego względu zwykle używa się ich jedynie do zabezpieczania podwozi pojazdów. Rzadziej jako doraźną ochronę przed rdzewieniem dla części przechowywanych pod chmurką.

Woskowe preparaty antykorozyjne

W celu wykonania powłoki ochronnej na maszynach, narzędziach i częściach, na czas ich przechowywania, zamiast trudnych do usunięcia powłok bitumicznych zdecydowanie lepiej stosować nowoczesne preparaty woskowe, takie jak Fuchs Anticorit BW 366 w sprayu lub płynie. Woskowe zabezpieczenia są bardziej miękkie i elastyczne, a przy tym niezwykle wygodne w aplikacji. Ochronny film może być również cieńszy. Preparaty woskowe mogą być nakładane natryskowo lub ręcznie, przy pomocy pędzla lub wałka. Ich zaletą jest duża przyczepność, dzięki czemu nie ściekają z pochyłych powierzchni.

Antykorozyjne masy bitumiczne to sprawdzone rozwiązanie przy zabezpieczaniu podwozi, które nie sprawdzi się przy elementach wymagających konserwacji jedynie na kilka miesięcy. W przypadku maszyn i narzędzi rolniczych do ich zabezpieczania na zimę zaleca się stosowanie środków na bazie wosku, które zapewniają  skuteczną ochronę, ale są łatwiejsze do usunięcia niż powłoki bitumiczne. Takie produkty jak Fuchs Anticorit mogą być używane również do zabezpieczania różnego rodzaju wnęk i profili.