Szachy: dlaczego warto w nie grać?
Szachy to gra z kilkuset letnią tradycją. W Polsce znamy ją już od średniowiecza i wiemy ,że grało w nią wiele wykształconych osób. Gra w szachy była nawet ponoć jedną z podstawowych umiejętności zakonnic w państwie pierwszych Piastów. Mimo upływu tylu lat nadal bardzo wiele osób chętnie w nią gra. Co takiego w sobie mają szachy, że przyciągają tak wiele osób? I przede wszystkim dlaczego w ogóle warto grać w szachy?
Rozwój inteligencji matematyczno-logicznej
Według odkryć psychologicznych z ubiegłego wieku człowiek ma kilka różnych typów inteligencji. Przełomowe dzieła napisał na ten temat Howard Gardner, przez którego testy IQ już kilkadziesiąt lat temu były przestarzałe. Dlaczego? Ponieważ sprawdzają one jedynie kilka ludzkich predyspozycji, na podstawie których narzucają pewne ogólne wnioski. Jest to o tyle krzywdzące, że za inteligentne uznają one tylko osoby, które są zdolne w kilku konkretnych kierunkach. Dopiero badania nad rodzajami inteligencji uświadomiły nas, że takie testy prowadzą do mylnych wniosków, krzywdzących osoby, nie spełniający danych kryteriów.
Jeśli więc przyjmiemy, że istnieją różne rodzaje inteligencji, to skupmy się na matematyczno-logicznej. To ona właśnie ona sprawia, że potrafimy rachować oraz myśleć strategicznie. To właśnie jest nam potrzebne w szachach, czyli odpowiednie strategia a nie rzadko szczegółowa kalkulacja. Grając w tę królewską grę bardzo skutecznie rozwijamy w sobie te umiejętności.
Jako ciekawostkę można dodać, że przyjmuje się również istnieje czegoś takiego, jak inteligencja wizualno-przestrzenna. Odpowiada ona między innymi za naszą orientację w terenie, co również może być przydatne w szachach. Nie wystarczy tam jedynie znać podstawowych ruchów danych figur, ale też trzeba umieć intuicyjnie rozpoznać ich lokalizację i dostrzegać zagrożenie ze strony przeciwnika. Samą kalkulacją tak dobrze nie ogarniemy sytuacji na szachownicy.
Świetna forma relaksu
Szachy tak naprawdę mogą też niezwykle relaksować. Jeżeli nasz poziom nie jest zbyt wysoki, to możemy grać z kimś znajomym, kto jest na podobnym, co my. Możemy też grać przeciwko komputerowi ustawionym na niskim poziomie trudności. Wtedy gra będzie lekka i przyjemna, ale wciąż wymagająca od nas koncentracji i myślenia.
Szachy stały się bardzo popularne w czasach pandemii, gdy wielu ludzi musiała spędzać więcej czasu w domu. Popularne stały się takie portale jak lichess.org oraz chess.com. Za ich pomocą gracze mogą łączyć się ze swoimi przeciwnikami przez sieć. Popularności tej grze na pewno dodał serial „Gambit Królowej”, który podbijał rekordy popularności na Netfliksie. Aż zadziwiające, jak jeden serial pomógł tej grze przeżyć drugą młodość.
Szachy: zasady
Zasady szachów są tak naprawdę bardzo łatwo, choć na pewno najlepiej móc przekonać się o nich w praktyce. Od jakiegoś czasu w serwisie YouTube stały się popularne kanały szachowe. Przykładem może być jutuber Marianczello, który nie tylko analizuje partię mistrzów szachowych, ale też nagrywa filmiki tutorialowe, mające na celu przybliżenie zasady tej gry laikom.