notatki

Notatki. Dlaczego warto i jak je prowadzić?

Notatki. Dlaczego warto je prowadzić?

Notatki są czymś, co kojarzy nam się przede wszystkim z czasami szkolnymi i studenckimi. A jednak warto je prowadzić nawet w dorosłym życiu. Jak robić to skutecznie i jakie są zalety takiej formy organizacji?

Pamięć krótkotrwała

W dzisiejszych czasach  nasza pamięć krótkotrwałą wystawiona jest na prawdziwe spustoszenie, a podziękować za to możemy elektronice. Każdego dnia bombarduje nas zbyt dużo bodźców, abyśmy byli w stanie wszystko zapamiętać. Dlatego potrzebujemy różnego rodzaju ściąg, z których będziemy mogli korzystać, aby być bardziej wydajni. Nie jesteśmy superkomputerami, które potrafią w swojej pamięci przechowywać miliony informacji naraz.

Dlatego właśnie doznajemy pewnego rodzaju przeciążenia, które wpływa na nasz nastrój, efektywność, a także siłę i motywację do działania. Jeśli spróbujemy dać jej trochę ulgi, to od razu poczujemy różnice. Jednym ze sposobów na odciążenie naszej pamięci krótkotrwałej jest właśnie robienie notatek. Nie będziemy czuć presji przechowywania w głowie wielkiej bazy danych, jeśli będziemy mogli posiłkować się kartką.

Lepsza organizacja pracy

Kiedy podejmujemy decyzje spontanicznie, to bardzo często widzimy jedynie krótką perspektywę. Skupiamy się na tym zadaniu, które jest teraz do wykonania, a przejście do następnej czynności może być uciążliwe. Dochodzi wtedy do momentu, w którym musimy zastanowić się nad tym, „co teraz”. Nie mówiąc już o chwili na wyciszenie się i psychicznym przygotowaniu do dalszych działań. Jeśli jednak mamy wszystko rozpisane, cały nasz plan, to wtedy czynności idą dużo sprawniej. Przypomina to po prostu wykreślenia kolejnych czynności z listy „do zrobienia”.

Wiąże się to także z pewnymi aspektami psychologicznymi. Jeżeli wykreślamy zadania, które już zrobiliśmy, to traktujemy to jako osiągnięcie mini sukcesów. Wiemy wtedy, że jesteśmy dziś produktywni i zachęca nas to do dalszej pracy. Poza tym bardzo często nam się zdarza, że wykonując jedną pracę, myślimy o następnej. Jeśli jednak wszystko, co związane z następnymi zadaniami, rozpiszemy na kartce, to łatwiej nam  będzie radzić sobie z obecnymi. Nie będziemy musieli produkować zbyt wielu skomplikowanych myśli na ten temat, gdyż te myśli przelaliśmy już na papier.