zima

Jak zadbać o dobry nastrój w zimie?

Dlaczego zima bywa przygnębiająca?

Jest kilka taki spraw, które wychodzą na wierzch właśnie zimą. Jedną kwestią jest to, że w zimie mamy najkrótsze dni. Z tego powodu przez dużą część dnia jest ciemno, co może odbierać nam energię. Na wiosnę lub w lecie, gdy przez większość czasu towarzyszy nam słoneczko, to aż nam się chce żyć i bawić. Niestety, kiedy już nadchodzi grudzień, to stajemy się smutasami i bardzo trudno nam trzymać fason. Musimy więc pamiętać, aby podczas tych ciemniejszych momentów dnia próbować sobie dawać małe przyjemności. Dzięki temu łatwiej nam będzie utrzymać równowagę.

Słodycze i inne smakołyki

Bardzo dobrze jest sobie umilać czas, jedząc coś dobrego, Cukier bardzo znacząco podwyższa nasz poziom zadowolenie dzięki endorfinom, które się wydzielają, gdy jemy coś słodkiego. Oczywiście trzeba pamiętać, żeby nie popaść w nałóg. Jeżeli będziemy jeść cukierek za cukierkiem bez opamiętania, to bardzo szybko zepsujemy zdrowie. Chodzi nie tylko o to zdrowie fizyczne ale także nasz umysł. Robienie czegokolwiek bez kontroli w celu poprawienia sobie humoru może mieć bardzo złe skutki. Korzystajmy z takich skarbów jak słodycze, ale musimy to robić w rozsądnej dawce. Nie możemy przecież stać się słodyczowymi narkomanami. Co więcej, jeżeli będziemy jeść coś dobrego w małych dawkach, to bardziej będziemy to doceniać, przez co będziemy czuć większą satysfakcję.

Praktyki religijne

Jeśli jesteśmy osobami wierzącymi, to trudniejsze momenty możemy przeznaczyć na  zadbanie o swoją duchowość. Pamiętajmy jednak, że duchowość a praktyki religijne nie zawsze muszą oznaczać tego samego i w same w sobie są niewiele warte. Dopiero kiedy łączymy je z głębokim postanowieniem rozwinięcia swojej duchowości, to mogą przynieść owoce. Przydatne mogą być na przykład medytacje chrześcijańskie, polegające na kontemplowaniu w ciszy danego fragmentu Biblii. Można znaleźć w internecie materiały wideo, pomagające przejść taką medytacje, ale spróbować zrobić to samemu. Jedną z najczęstszych form chrześcijańskiej medytacji, jaką praktykują osoby wierzące, jest różaniec. Tak, ta popularna modlitwa również jest medytacją. Ale ponownie, aby miała sens, osoba praktykująca ją musi odpowiednio otworzyć się duchowo, aby praktyka nie była jedynie powtarzaniem formuł.