notatki i terminarz

Dobre notatki i prowadzenie terminarza zredukują Twój stres

Bez względu na to, jakie życie prowadzimy i kim jesteśmy z zawodu, potrzebujemy dobrej organizacji. Musimy umieć zadbać o swoje sprawy, bo nikt nie zrobi tego za nas. Czasem jednak przekonujemy się, że to nie taki proste. Zaczynamy zapominać o niektórych rzeczach, co może mieć poważne konsekwencje, również psychologiczne. Otóż, gdy zawalimy pewną sprawę, to nie tylko jej bezpośrednie skutki nas dotkną. Wtedy też jest duże prawdopodobieństwo, że będziemy sami siebie zadręczać. Jeśli będzie nam się to zdarzać zbyt często, to może nawet dojść do nabawienia się zaburzeń nerwicowych albo depresji. Nasze zdrowie psychiczne powinno być więc jednym z priorytetów.

Po co nam terminarz?

Forma nie ma tutaj większego znaczenia. Czy wybierzemy małą książeczkę czy duży kalendarz na ścianę. Chodzi po prostu o to, aby konkretne wydarzenia i plany móc przypisać do konkretnego dnia. Dzięki temu nie będziemy musieli się tym stresować wcześniej. Dopiero w momencie pojawienia się tego konkretnego dnia będziemy się mieć na baczności, aby wszystkiego dopilnować. To pomoże nam wyeliminować jeden z największych problemów w codziennej organizacji. Czyli zamartwianie się czymś, co nastąpi dopiero za jakiś czas. Jeśli nie jesteśmy w stanie nic w tym czasie wymyślić, co może nam pomóc rozwiązać problem, to takie myślenie jest całkowicie bezproduktywny. Lepiej dążyć do tego, aby część spraw zapomnieć. Dzięki kalendarzykowi zawsze będziemy mieć o nich dostęp. Nie polecamy jednak korzystać z aplikacji elektronicznych z prostego powodu. Zerkanie w ekran może nas bardzo skutecznie rozkojarzyć i spowodować chęć sprawdzenia czegoś jeszcze.  Chyba każdemu zdarzyło się sprawdzić godzinę w telefonie i a potem nieświadomie jeszcze sprawdzić Facebooka.

Słaba organizacja i bałagan w głowie

Gdy próbujemy wszystko zapamiętać, to niestety robimy sobie krzywdę. W dawnych czasach była to przydatna umiejętność z prostej przyczyny. Nie było zbyt wielu informacji do zapamiętania. Dzisiaj jesteśmy wręcz przeciążeni ich liczbą, co sprawia, że dużo łatwiej narażamy się na stresowe sytuacje i coraz większe mamy problemy z kontrolowaniem naszych własnych emocji. (kliknij tutaj, aby zapoznać się z ciekawymi spostrzeżeniami na temat stresu) Jest to jeden z kluczowych argumentów przeciwko próbie zapamiętywania wszystkiego. Nam się może wydawać, że ćwiczymy w ten sposób umysł, ale sama idea ćwiczenia nie musi być dobra, jeśli źle się za nią zabieramy. Ćwiczenia fizyczne też nam zaszkodzą, jeśli bez przygotowania od razu zechcemy unieść 100-kilogramowe hantle.