Jak bezpiecznie nabyć telewizor z DVB-T2/HEVC?

W mediach coraz więcej można usłyszeć o zbliżającym się procesie zmiany standardu sygnału telewizji naziemnej. Wiele osób przez to obawia się, że ich telewizor nie sprosta narzuconym wymaganiom. Warto dokładniej zgłębić temat i odpowiedzieć na kilka najczęstszych pytań.

Telewizor z DVB-T2/HEVC, czy jest konieczny?

Aby odpowiedzieć na pytanie, czy trzeba kupić telewizor z DVB-T2/HEVC, warto dowiedzieć się, czym jest nowy standard. Jest to następca działającego do czerwca 2022 roku w Polsce standardu DVB-T pierwszej generacji. Był on używany dość długo, ponieważ to właśnie on zastąpił kilkanaście lat temu sygnał analogowy.

Nowoczesne telewizory oferują jakość co najmniej 4K. Dlatego konieczne było stworzenie nowego standardu, który sprosta narzuconym oczekiwaniom. DVB-T2/HEVC jest o wiele wydajniejszym standardem, który dodatkowo ma zwiększyć jakość sygnału telewizyjnego. Pozwoli to na oglądanie ulubionych kanałów w jakości nawet 4K. Co więcej, DVB-T2 umożliwia także dodanie nowych programów. Jest to związane z niemal dwukrotnym wzrostem „pojemności multipleksów”. Najważniejszy jest jednak znakomity obraz gwarantowany przez kodek HEVC oraz świetny wielokanałowy dźwięk, za który odpowiada kodek sygnału fonii AC3.

Co ciekawe, zmiana nie dotyczy jedynie sygnału w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. W naszym kraju proces zamiany standardu rozpocznie się w marcu 2022 roku. Następnie, przez kolejne miesiące aż do czerwca, kolejne województwa będą ulegać modernizacji.

Telewizor z DVB-T2/HEVC – jak sprawdzić?

Istnieje wiele sposobów na sprawdzenie, czy telewizor z DVB-T2/HEVC nie znajduje się już w naszym domu. Pierwszym z nich będzie zajrzenie do instrukcji obsługi. Znajdziemy w niej pełną specyfikację urządzenia, która powinna nam odpowiedzieć na wszystkie nurtujące pytania. Co zrobić w przypadku jej braku? Można poszukać danego modelu telewizora w internecie. Przydatnymi tutaj źródłami mogą być strony producentów.

Rozwiązaniem, dostępnym jedynie w wybranych częściach Polski, może być wypuszczony przez rząd specjalny kanał, który wykorzystuje nowoczesny standard przesyłu sygnału telewizji naziemnej. Jeśli uruchomimy telewizor na tym kanale i zauważymy odtwarzany obraz, a także usłyszymy dźwięk, oznacza to, że nasz sprzęt jest w pełni kompatybilny z DVB-T2/HEVC.

Telewizor z DVB-T2/HEVC – jak bezpiecznie kupić?

Jeśli jesteśmy jednak pewni, że nasz telewizor nie spełnia wymagań, warto nabyć nowszy model jak najszybciej. Wiąże się to z ryzykiem braku dostępu do wymaganego sprzętu, w trakcie trwania procesu zmiany standardu. Jeśli chodzi o kwestię dekodera, w większości przypadków wystarczy jedynie nabyć odpowiedni tuner. Nie powinno być z tym problemu, zwłaszcza, że rząd umożliwia wzięcie drobnego dofinansowania na zakup dekodera ale także telewizora.

Pamiętajmy, aby kupować sprzęt wyłącznie w zaufanych sklepach stacjonarnych lub internetowych. Jeśli natrafimy na oferty telewizorów lub dekoderów w rażąco niskich cenach, może okazać się, że sprzęt ten wcale nie spełnia nowych standardów. Nie dajmy się oszukać. Jeśli poszukujesz nowego i lepszego sprzętu, postaw na telewizor z DVB-T2/HEVC od Samsunga. To dobra i nowoczesna marka, która zaoferuje Ci SMART TV na najwyższym poziomie.