Nawyk picia wody – wskazówki

Nasze ciało składa się w 60% z wody, bez wody możemy przeżyć maksymalnie 7 dni. Wraz z wiekiem nasz organizm traci wodę, w dojrzałym wieku mamy jej już około 50%. Dlatego tak ważne jest, aby od najmłodszych lat mieć świadomość, jak duży wpływ na nasze zdrowie i urodę ma i będzie miała woda.

Skutki braku wody

Jeśli nie będziemy prawidłowo się nawadniać, grozi nam m.in.:

– szybsze starzenie się skóry, zmarszczki

– bóle mięśni, stawów i ogólne zmęczenie

– ryzyko infekcji, np. katar

– problemy z układem trawiennym, np. zaparcia

– nadciśnienie

Jak zacząć pić wodę regularnie?

Pierwszą czynnością, którą robimy po przebudzeniu powinno być picie wody – jednej szklanki wody. Jeśli już się tego nauczyliśmy, to powinniśmy pamiętać też o jednej, bardzo ważnej rzeczy przed wypiciem tejże szklanki. Podczas snu w jamie ustnej produkuje się mniej śliny niż w dzień, co jest przyczyną rozwoju bakterii w jamie ustnej. Dlatego należy najpierw przepłukać usta, a następnie napić się szklanki wody.

Podobnie rzecz się z ma z przyjściem do pracy. Zamiast najpierw włączać komputer, lepiej od razu po przyjściu postawić szklankę z wodą na biurku. Gdy szklanka z wodą jest już tuż tuż, dużo łatwiej po nią sięgnąć.

Istnieje też kilka „zasad”, że pijemy, to co mamy w zasięgu ręki i w zasięgu wzroku. Miejmy pod ręku butelkę wody, szanse, że po nią sięgniemy są dużo wyższe.

Gdy zwykła woda mineralna po prostu nam nie smakuje?

Są osoby, które narzekają na smak zwykłej wody. Nic nie szkodzi! Można nadać wodzie innego smaku poprzez dodanie np. pokrojonych owoców albo innych składników, takich jak: listki świeżej mięty, plasterki cytryny, limonki, ogórka, pomarańczy i właściwie wedle uznania, co kto lubi.

Wody mineralne różnych producentów różnią się smakiem. Warto więc przetestować różne i być może natrafimy na tę, która stanie się naszą ulubioną.

Aplikacje dla zapominalskich

Jeśli mamy naprawdę problem z zapominaniem o piciu wody, to istnieje cała masa aplikacji na telefon komórkowy, które przypominają o tym. Wystarczy ustawić czas, o której aplikacja ma wysłać powiadomienie i gotowe.

Woda w warzywach i owocach

Bardzo dużo wody znajduje się w owocach i warzywach. Oczywiście jedzenie produktów bogatych w wodę nie zastąpi jej picia, ale z pewnością wspomoże dzienne zapotrzebowanie naszego organizmu na wodę. W tych warzywach i owocach znajdziemy najwięcej wody:

– ogórek

– pomidor

– cukinia

– seler

– sałata

– pomarańcza

– grejpfrut

– mandarynki

Powyższe wskazówki są proste, ale stosowanie ich może zdziałać naprawdę cuda! Już po kilku tygodniach można zauważyć widoczne efekty regularnego picia wody. Stajemy się pełni energii, a nasza cera wprost promienieje. Nie zapominajmy też oczywiście o tym, co dzieje się wewnątrz naszego organizmu. Picie wody to jedna z najważniejszych rzeczy, którą możemy dla siebie zrobić.