Zgaga to problem, z którym zmaga się wiele osób. Jest to bardzo niemiłe uczucie pieczenia, więc nic dziwnego, że osoby cierpiące na tę dolegliwość szuka różnych sposobów na złagodzenie dolegliwości. Domowe sposoby radzenia sobie ze zgagą, też świetnie się sprawdzają, więc warto je poznać. Oto 5 domowych sposobów na zgagę.
Udowodniono, że domowe sposoby na zgagę są równie skuteczne, co farmaceutyki, a może nawet bezpieczniejsze. Medycyna ludowa także ma w tym swój udział. Nasze babki i prababki musiały sobie radzić bez medykamentów, a przekazywane przez wieki receptury na wszelki dolegliwości dotrwały do dziś. W tym artykule dowiecie się, jakie są najskuteczniejsze domowe sposoby na zgagę.
Zgaga – domowe sposoby na pozbycie się jej
Poniżej najważniejsze domowe sposoby na zgagę. Przestrzegając pewnych zasad, szybko pozbędziesz się problemu, a na pewno go zmniejszysz.
Ogranicz jedzenie
W miejscu, w którym przełyk łączy się z żołądkiem, znajduje się mięsień podobny do pierścienia, nazywany dolnym zwieraczem przełyku. Zapobiega on przedostawaniu się treści żołądka do przełyku. U osób ze skłonnością do zgagi mięsień ten jest wrażliwy. Kwas z żołądka łatwiej się przedostaje do przełyku, również z powodu dużego nacisku na niego spowodowanego jedzeniem. W związku z tym zgaga występuje u takich osób po jedzeniu, a szczególnie obfitym, gdy nacisk na osłabiony mięsień jest większy. Warto jeść więc z umiarem, aby wykluczyć pojawienie się zgagi.
Zrzuć zbędne kilogramy
Przepona jest mięśniem, który leży nad żołądkiem i wzmacnia dolny zwieracz przełyku. Jeśli na brzuchu gromadzi się nadmiar tłuszczu, ciśnienie w brzuchu staje się wyższe, a czasem bardzo wysokie, a dolny zwieracz przełyku zostaje przesunięty do góry, a treść żołądka łatwiej przedostaje się do przełyku. Właśnie też z powodu kobiety w ciąże cierpią na zgagę. Płód zmienia prawidłowe położenie zwieracza przełyku. Także, jeśli masz problemy ze zgagą, warto zrzucić kilka kilogramów, a poczujesz się lepiej.
Stosuj dietę niskowęglowodanową
Sposoby na zgagę obejmują także stosowanie odpowiedniej diety. Doskonale z problemem zgagi radzi sobie dieta niskowęglowodanowa. Badania wykazały, że niestrawione węglowodany powodują przyrost bakterii, a te z kolei powodują wyższe ciśnienie w jamie brzusznej. Jest to powodem występowania zjawiska zgagi. Zbyt wiele nieprzetrawionych węglowodanów powoduje uczucie wzdęcia. Dieta niskowęglowodanowa zmniejszy częstość występowania nieprzyjemnej zgagi.
Ogranicz spożycie alkoholu, kawy i napojów gazowanych
Picie tych napoi zwiększa występowanie refluksu i zgagi. Alkohol wpływa na zwiększone wydzielanie kwasu żołądkowego, rozluźniając przy tym dolny zwieracz przełyku i zwiększa przenikanie kwasu żołądkowego do przełyku. Jeśli w trakcie spotkania zakrapianego alkoholem poczujesz zgagę, dobrze zakończyć delektowanie się trunkiem.
Poicie dużej ilości kawy, także osłabia mięśnie zwieracza przełyku, co powoduje częstsze występowanie zgagi. Badania wykazały, że kawa bezkofeinowa mniej wpływa na wystąpienie tej przypadłości. Jeśli masz częste dolegliwości, warto może zmienić kawę na bezkofeinową, jeśli całkiem nie chcesz z niej rezygnować.
Domowe sposoby na zgagę przewidują także zmniejszenie spożywania gazowanych napojów. Dwutlenek węgla znajdujący się w gazowanych napojach powoduje częstsze beknięcia. Efektem tego może być, większe przedostanie się kwasu do przełyku. Może to sprzyjać powstawaniu zgagi. Warto pić takie napoje w małych ilościach, a najlepiej całkiem je odstawić.
Jeśli jesteśmy przy napojach, warto też dodać, że badania wykazały negatywny wpływ cytrusów na występowanie zgagi. Warto więc odstawić soki pomarańczowe, grejpfrutowy na rzecz zwykłej wody.
Spróbuj spać na lewym boku
Wiadomo, że podczas snu nie kontrolujesz pozycji spania, ale warto, kładąc się spać, przestrzegać jednej zasady. Wykazano, że spanie na prawym boku, zwiększa ryzyko wystąpienia zgagi w nocy. Wynika to z naszej budowy anatomicznej. Przełyk wchodzi do żołądka po jego prawej stronie. W związku z tym dolny zwieracz przełyku mieści się ponad poziomem kwasu żołądkowego, w trakcie twojego spania na lewym boku.
Kiedy leżysz na boku prawym, kwas żołądkowy przykrywa dolny zwieracz przełyku, co zwiększa prawdopodobieństwo wypływu kwasu do przełyku i spowodowane zgagi.
Warto więc chociaż kłaść się spać na lewej stronie ciała.
Zgaga. Domowe sposoby
Innymi doraźny domowy sposób na zgagę, w trakcie już jej wystąpienia jest:
- żucie gumy
- wypicie szklanki mleka
- wypicie szklanki wody z dodatkiem pół łyżeczki sody oczyszczonej
- zjedzenie łyżeczki musztardy
Zgaga – ziołolecznictwo i domowe sposoby
Zioła od dawien dawna są znane ze swoich właściwości leczniczych. Były wyparte przez przemysł farmaceutyczny, ale znowu powracają do łask. Na liście ziół, które sprawdzają się w walce ze zgagą, znalazły się:
- liść szałwii
- liść melisy
- ziele skrzypu
- kłącze tataraku
- koszyczek rumianku
- kminek
- koper włoski
Bardzo dobrym rozwiązaniem jest przygotowanie mieszkanki ziołowej, którą należy pić 3-4 dziennie. Pomoże to zneutralizować kwas żołądkowy i zmniejszy częstość występowania nieprzyjemnej dolegliwości.
Ziółka na zgagę – mieszanka
po 50 g kwiatów rumianku, liści mięty i liści melisy
po 30 g arcydzięgla i owoców kminku
20 g owoców kopru włoskiego
10 g ziela piołunu
Zioła należy dokładnie wymieszać. 1 łyżkę mieszkanki zalać szklanką wrzącej wody. Zaparzyć pod przykryciem przez około 15 minut. Napar pić 3-4 razy dziennie, małymi łykami.
Już po tygodniu regularnego picia zauważysz mniejsze występowanie zgagi. Jeśli nie cierpisz na częste nawroty, warto mieć taką mieszankę przygotowaną i w razie wystąpienia zgagi wypić szklankę takiego naparu. Szybko złagodzi nieprzyjemne pieczenie.