jesienne liście

Wrzesień w ogrodzie. Kalendarz prac.

Wielkimi krokami nadchodzi wrzesień, a wraz z nim jesienna pogoda. W tym czasie w ogrodzie mamy mnóstwo pracy. Jest to okres zbioru warzyw i owoców, ale również czas na sadzenie i rozmnażanie wielu roślin. Jak to wszystko dobrze zaplanować i się w tym nie pogubić? Przeczytaj nasz mały poradnik i zaplanuj z nami wrzesień w ogrodzie. 

Wrzesień większości z nas kojarzy się z pierwszym chłodem, słotą i dłuższym siedzeniem w domu. Jednak w wyniku ocieplenia klimatu we wrześniu jeszcze są ciepłe i słoneczne dni. Pojawia się babie lato, a w lasach pierwsze grzyby. Jeśli jesteś ogrodnikiem, wiesz, że wrzesień to czas intensywnych prac, które warto wcześniej zaplanować. 

Sadzenie roślin we wrześniu

Już teraz musisz pomyśleć o wiośnie w ogrodzie. Bardzo duża ilość roślin ogrodowych wyrasta z cebulek, które właśnie teraz trzeba zasadzić, aby wraz z nadejściem upragnionej wiosny cieszyć się widokiem pięknych kwiatów. Cebulkowe kwiaty, które należy posadzić we wrześniu to na przykład:

  • tulipany
  • narcyzy
  • krokusy
  • przebiśniegi
  • hiacynty
  • szachownice
  • lilie

Cebulkę sadzimy na głębokości 3 razy większej niż wysokość cebulki, piętką do dołu. Przed sadzeniem można przez noc cebulki namoczyć w płynie grzybobójczym. Najwcześniej należy zasadzić te rośliny, które wcześnie zakwitają (krokusy, przebiśniegi). Po zasadzeniu cebulek podlewamy je. Po nadejściu przymrozków możemy miejsce zasadzenia przykryć torfem. 

W trym czasie również sadzimy truskawki, poziomki. 

Przesadzanie roślin we wrześniu

W tym okresie można przesadzić w nowe miejsce lilie. Możemy z miejsca rozsadzania również w tym okresie przesadzić malwy, niezapominajki, bratki, stokrotki, goździki. 

Wrzesień to też czas sadzenia i przesadzania krzewów i drzew, a także wrzosów. W tym ostatnim przypadku piękne wrzosy możemy podziwiać od razu przez całą jesień. 

Rozmnażanie roślin we wrześniu

W tym okresie rozmnażamy byliny, na przykład fiołki, barwinki, macierzanka. Możemy również w tym okresie rozmnażać zioła – cząber, lubczyk, a także rośliny jadalne – agrest, porzeczki. 

Wrześniowe zbiory

W tym okresie zakwita dużo odmian jabłek, gruszek, śliwek. W tym miesiącu pojawiają się ziemniaki i orzechy laskowe. Do zbioru gotowa jest marchewka, cebula, pietruszka, seler, burak. 

Pielęgnacja ogrodu

Ten miesiąc to okres, w którym możemy posprzątać ogród po lecie, grabimy pierwsze opadające liście, obficie podlewamy drzewa i krzewy, gdyż przygotowują się one do zimy. Trawnik przestajemy nawozić, lecz cały czas go kosimy. W tym okresie warto uzupełnić braki w trawniku, sadząc nową trawę. Jeżeli masz basen, czy oczko wodne lub staw pamiętaj o regularnym oczyszczaniu go z liści, gdyż zgniłe liście mogą zanieczyszczać wodę, a ryby będą miały mniej tlenu. 

Targi jesienne

Wrzesień to także czas wielu wystaw ogrodniczych, na których możesz zakupić nowe sadzonki, zaczerpnąć porad czy sam sprzedawać. Z powodu epidemii koronawirusa wiele imprez zostało odwołanych. Warto więc przed wyjazdem na imprezę upewnić się, najlepiej kontaktując się telefonicznie z organizatorem, gdyż i imprezy mogą zostać odwołane w ostatniej chwili.