jajko na miękko

Jajko na miękko – jak dobrze je ugotować?

Jak prawidłowo ugotować jajko na miękko powstało wiele artykułów, a metod również jest sporo. Na to czy dana metoda się powiedzie, czy nie zależy od wielu czynników, na przykład od wielkości jajka, czy jest wyjęte z lodówki, czy ciepłe. Każda Pani domu ma swoją metodę przyrządzania tej pysznej formy jajka. Ja dziś przedstawię wam moją, która jest niezawodna od paru lat.

Jajko na miękko ma swoich amatorów, jak każda potrawa. Sama bardzo je lubię i często przyrządzam. Tak jak wielu z nas, wypróbowałam szereg przepisów, porad, aby jajko było idealnie przygotowane. Z przyjemnością się z wami podzielę moim sposobem na ugotowanie pysznego jajka na miękko. 

Idealne jajko na miękko, czyli jakie?

Doskonałe jajko na miękko ma miękkie białko, ale dobrze ugotowane, nieprzezroczyste i nielejące. Żółtko natomiast musi mieć płynną konsystencję, jednak być ugotowane. Nie powinno zawierać białka, ponieważ ono powinno się ściąć. Często jednak zdarza się, że albo jajko ugotujemy za bardzo i ma konsystencję bardziej stałą niż płynną, albo nie chcemy przedobrzyć i jajko jest za miękkie. Granica między jajkiem za twardym a za miękkim jest bardzo mała i naprawdę trzeba wprawy i wielu metod prób i błędów, aby uzyskać przepis idealny. 

Przepis na dobrze ugotowane jajka na miękko

Nie mogę powiedzieć, że jest to mój przepis autorski, ale znane mi przepisy modyfikowałam, próbowałam, aż wyszło idealnie. Naprawdę polecam wam tę metodę, jak dla mnie jest najlepsza. 

Przepis na jajka na miękko

Składniki:

2-3 jajka

woda

sól

Przygotowanie

Wyjmujemy jajka z lodówki. Do garnka wlewamy wodę i stawiamy na gaz (jak największy). Jajka wkładamy do miski z ciepłą wodą z kranu (też najcieplejszą, jaką mamy, prawie gorącą). Trzymamy w niej jajka, aż do momentu zagotowania się wody. Do zagotowanej wody wkładamy jajka. Możemy wodę posolić, aby jajka nie pękły, choć z reguły nie pękają. W tym czasie woda wrząca powinna przestać wrzeć. Także gotujemy jajka z maksymalnym gazem, aż do momentu aż woda ponownie zacznie wrzeć. W tym momencie zmniejszamy gaz, na przepływ normalny i gotujemy równe 4 minuty (nie mniej, ani nie więcej). Gdy jajka się gotują, szykujemy miskę z lodowatą wodą (też najzimniejszą, jaką mamy w kranie). Po upływie 4 minut wyłączamy gaz pod garnkiem z jajkami i szybko przekładamy jajka do lodowatej wody na około 20 sekund. Jajka wyjmujemy i gotowe. 

Smacznego! 

Jak dla mnie przepis idealny, zawsze się sprawdza. Gotuję już w ten sposób od 3 lat i zawsze jajka wychodzą, niezależnie od wielkości.