spanie

Walka z bezsennością. Zacznij się w końcu wysypiać

Wpływ snu na mózg

Jakich rzeczy najbardziej potrzebujemy w życiu? Ktoś powie, że miłości i przyjaźni, co jest oczywiście prawdą, ale potrzebujemy też jedzenia czy właśnie spanie. To drugie jest dla nas niezbędne do przeżycia, a jednak wielu z nas idzie ze snem na kompromisy. Celowo śpimy krócej, żeby w ciągu dnia mieć więcej czasu na inne czynności. Nie jest to tak naprawdę droga, z której ktokolwiek mógłby skorzystać, dlatego starajmy się tego nie robić. Aby nasz mózg funkcjonował dobrze potrzebuje nie tylko nawodnienia ale też porządnego snu.

Sen a pamięć

Co ma sen wspólnego z pamięcią? Tutaj musimy zrobić sobie rozróżnienie na pamięć długotrwałą i krótkotrwałą. Ta pierwsza dotyczy rzeczy, które działa się w przeszłości, i nadal jesteśmy w stanie je przywołać. Pamięć krótkotrwała zaś dotyczy spraw bieżących. Na przykład podczas gotowania musimy pamiętać o składnikach, procesie gotowania i kilku pomniejszych czynnościach, które zamierzamy zrobić w trakcie. O tych szczegółach już raczej nie będziemy pamiętać za kilka tygodnia. Jak więc to się dzieje, że pamięć krótkotrwała zmienia się w długotrwałą? Odpowiedzią jest właśnie sen. Może się wydawać, że zapamiętywanie czegoś przez sen to opcja dla leniwych, ale tak to właśnie działa. W ciągu dnia przyswajamy informacje po to, aby w nocy się nam utrwaliły. Chociażby z tego powodu nie ma sensu uczenie się po nocach, co jest bardzo popularne wśród studentów. Kiedy studenci rezygnują z porządnego wyspania się na rzecz nauki, to w efekcie mniej są w stanie zapamiętać.

Jeśli zauważyłeś u sobie problemy z pamięcią, tutaj znajdziesz sposób na poradzenie sobie z tym problemem.

Inne funkcje naszego organizmu

Pamięć to nie wszystko, co zawdzięczamy porządnemu snu. Są jeszcze inne funkcje naszego organizmu, które potrzebują wyspania się. Przykładem może być nawodnienie kręgosłupa. Jeśli nasz kręgosłup nie jest odpowiednio nawodniony, to możemy nabawić się kilku poważnych chorób. Nie wystarczy jednak pić dużych ilości wody, bo nawodnienie kręgosłupa odbywa się przede wszystkim podczas snu. Pijmy więc wodę w ciągu dnia, a resztę roboty zostawmy naszemu organizmowi na noc.