świąteczne porządki

Świąteczne porządki. Co powinniśmy o nich wiedzieć?

Świąteczne porządki

Świąteczne porządki są nieodłącznym elementem każdych ważnych uroczystości. Zwłaszcza jeśli mówimy o tak ważnych dniach jak Święta Bożego Narodzenia. Wszyscy Polacy w ten dzień starają się zadbać o jak najlepszą atmosferę w swojej rodzinie i w swoim życiu. Zwykle nie wyobrażamy sobie, abyśmy mieli organizować tak ważne święta w nieposprzątanym mieszkaniu. Wtedy zwykle ogarnia nas szał, którego nie umiemy zatrzymać.

Dlaczego wariujemy na punkcie sprzątania?

W każde święta pojawia się ten sam problem. Trzeba posprzątać całe mieszkanie, żeby wszystko wyglądało dobrze na święta. Oczywiście w sprzątaniu nie ma nic złego, ale czasem może to przejść w obsesję. Bywa tak, że potrzeba przygotowania świąt staje się dla nas ważniejsza niż same święta. Taka mania może w efekcie przysporzyć więcej problemów niż to potrzebne, dlatego warto wspomnieć o kilku sprawach, poprzedzających święta. Nie pozwólmy na to, aby przesadna dbałość o porządek zepsuła nam świąteczną atmosferę. Nie jest to oczywiście zachęta do tego, aby przestać sprzątać.

Czy można sprzątać w święta?

Wiele osób jest dość mocno przewrażliwionych na temat sprzątania w niedziele i święta. Czasem się to wiąże z religią a czasem przyczyny są kulturowe. Tak czy siak, panuje pewna umowa społeczna, że są takie dni, w których staramy się ograniczyć pracę. Ale co to oznacza?

Faktycznie, święta są okresem, kiedy powinniśmy się powstrzymać przed nieobowiązkowymi pracami. Tylko jak zweryfikować, które są obowiązkowe? Na pewno nie możemy uciekać od takich spraw jak porządki bieżące. Chodzi między innymi o posprzątanie wigilijnego stołu, czy podnoszenie śmieci na bieżąco. Nie możemy czekać z tym do 27 grudnia, dlatego naturalnym jest, że trzeba te prace wykonywać sprawnie bez ociągania się.

Kiedy zacząć świąteczne porządki?

Jeśli chcemy, aby wszystko było gotowe na wigilię, to powinniśmy poświęcić trochę czasu dzień przed nią. Jeżeli wszystko ogarniemy zbyt wcześnie, to dojdzie do tego, że coś nam po drodze wypadnie i znów trzeba będzie robić poprawki. Dlatego najważniejsze czynności lepiej rozpocząć tuż przed wigilią. Mowa o takich obowiązkach, jak