Najlepsze sporty na jesień

Jesień zbliża się już wielkimi krokami. Aura na zewnątrz się zmienia i sprawia, że niektóre outodoorowe sporty nie są już tak przyjemne, jak latem czy wiosną. Częste deszcze odbierają ochotę na bieganie czy jazdę na rowerze. Nie powinnyśmy jednak rezygnować z aktywności fizycznej z tego powodu. Oto kilka dyscyplin sportowych, które śmiało mogą być uprawiane jesienią.

Basen

Basen jest dobry o każdej porze roku, ale latem i wiosną piękna pogoda jest kusząca i zapominamy o tym sporcie. Pływanie to aktywność sportowa, która dostarcza naprawdę wielu korzyści. Przede wszystkim jest zalecany tym którzy mają problemy z kręgosłupem. A w dzisiejszych czasach przy siedzącym trybie pracy, to już nie jest rzadkość. Pływanie odciąża nasze stawy i wzmacnia tkankę kostną. Do tego jest niezwykle skuteczne w walce z cellulitem i pomaga zgubić zbędne kilogramy. I rzecz najważniejsza – jest wskazane naprawdę wszystkim.

Siłownia

Siłownia podobnie jak basen, dostępna jest w ciągu całego roku. Podobnie też jak basen bardziej oblegana jest w porach zimniejszych i deszczowych. Nic dziwnego, gdy świeci piękne słońce, żal zamykać się w siłowni. Niemniej siłownia to miejsce dla wszystkich, którzy chcą zatroszczyć się o swoja tkankę mięśniową i poprawić kondycję. Oprócz tego siłownia korzystnie wpływa na nasz układ nerwowy poprzez zwiększenie szybkości przewodzenia impulsów nerwowych, co sprawia, że szybciej reagujemy, stajemy się dynamiczni.

Nordic Walking

Czyli szybkie spacery przy pomocy kijków. Wystarczy odpowiednio ciepło się ubrać i znaleźć trasę miłą dla oka, a nordic walking będzie najlepszym pomysłem. Zwłaszcza jesienią, gdy kolory w parku czy lesie są zdumiewające. Sport ten cieszy się ogromną popularnością (głównie wśród starszych) bowiem nie wymaga wielu umiejętności ani ogromnej kondycji. Na poziomie podstawowym mogą uprawiać go dosłownie wszyscy. Zwłaszcza, że nordic walking jest o 50% efektywniejszy od zwykłego marszu. Korzyści jakie daje nordic walking są wręcz zaskakujące, oto najważniejsze:

  • poprawa ogólnej kondycji
  • wzmocnienie serca
  • wzmocnienie mięśni i układu krwionośnego
  • spalanie kalorii o 20% większe niż w przypadku zwykłego marszu
  • zaangażowanie niemal 90% mięśni całego ciała

Nordic walking to również świetny pomysł na wspólne spędzanie czasu. W trakcie przechadzki z kijkami można cieszyć się rozmową z towarzyszami.

Trekking

Wrzesień i październik to idealny czas na górskie wędrówki. To wtedy pogoda jest w miarę stabilna (bez skoków temperatur i ciśnienia), a szlaki mniej przepełnione. Na nocleg pod namiotem jest zbyt zimno, ale za to baza noclegowa jest dużo mniej oblegana i można znaleźć coś dla siebie. Poza tym widok polskich gór jesienią jest po prostu niezapomniany!

Squash

Kiedy otwarte korty tenisowe są już zamknięte, można przerzucić się na halową odmianę tenisa, czyli squash. To sport dla osób z dobrą kondycją, które lubią intensywny i szybki wysiłek, a także rywalizację. Squash cieszy się dużą popularnością z uwagi na swoją dostępność o każdej porze roku, a także dość proste zasady gry. Intensywny wysiłek przy grze w squasha poprawia wydolność naszego organizmu, korzystnie wpływa na serce i układ oddechowy. Oprócz tego zwiększa się nasza gibkość i poprawia budowa tkanki mięśniowej. Więcej o squashu przeczytasz w innym artykule.