Jak wybrać koszulkę sportową typu polo?

Jednym z najbardziej ponadczasowych, klasycznych rozwiązań wybieranych do męskiej garderoby jest koszulka polo. Łączy ona zarówno elegancję, jak i sportowego ducha. Choć coraz częściej stawia się na T-shirty innego rodzaju, wciąż koszulka polo jest niezwykle popularną opcją. Co więc warto wiedzieć o tego typu elemencie męskiej garderoby?

Kto wymyślił koszulki polo?

Koszulki typu polo zostały zapoczątkowane przez sportowców. Podobnie, jak w przypadku wielu innych elementów garderoby, tego typu koszulka była rezultatem osobistych modyfikacji wcześniej używanych niepraktycznych strojów. Za koszulkę polo odpowiada francuz Rene Lacoste. Ten tenisista w 1926 roku pojawił się na korcie w koszulce własnego pomysłu, wykonanej z bawełny, wykończonej miękkim kołnierzykiem, a co więcej, zapinanej na guziki. Zaproponowana przez niego moda się przyjęła, a choć uległa późniejszym zmianom, nie sposób nie zauważyć, jak mocno na świat tenisa (i nie tylko!) wpłynął pomysł francuza.

Doskonała koszulka polo – czym powinna się charakteryzować?

Wybór odpowiedniej koszulki typu polo powinien być podyktowany analizą kilku czynników. Przede wszystkim jednak powinniśmy postawić na model odpowiednio dopasowany do sylwetki. Możemy spotkać modele:

  • Klasyczne – po każdej stronie pasa mają zapas około 3-5 cm materiału,
  • Taliowane – szczególnie chętnie wybierane przez wysportowanych i szczupłych mężczyzn.

Rękaw koszulki polo nie powinien być dłuższy niż połowa bicepsów. Co więcej, jest wskazane, aby delikatnie otulał ramię, nie zaś sztywno je opinał. Przy wyborze odpowiedniej koszulki trzeba również spojrzeć na kołnierzyk i guziki. Tu należy pamiętać o tym, że:

  1. Kołnierzyk powinien utrzymywać sztywną formę nawet po rozpięciu guzików,
  2. koszulki polo w swojej klasycznej wersji mają dwa guziki. Nowsze rozwiązania uwzględniają zwiększenie ich liczby do trzech i czterech.
  3. Niezależnie od tego, ile będzie guzików, powinny się kończyć najdalej na linii pach.
  4. O doskonałej długości koszulki polo możemy mówić wtedy, gdy sięga ona nam do połowy odległości pomiędzy paskiem a krokiem.

Obecnie zauważyć można, że na rynku obfitują różnego typu koszulki polo. Najlepszym przykładem mogą być produkty Luke 1977, wśród których również można znaleźć ciekawe, nietuzinkowe propozycje koszulek polo.

Co z materiałem i kolorem?

Doskonale dobrany T-shirt typu polo powinien być wykonany w pełni z bawełny. Tu powinno się stawiać na taką bawełnę, która ma wysoką gramaturę. Dzięki temu będzie nie tylko przyjemna w dotyku, ale również sprawdzi się w upały i podczas uprawiania sportu? Dlaczego? Tego typu koszulka znakomicie będzie wchłaniać wilgoć, co jest szczególnie istotne właśnie w tym okresie, kiedy faktycznie sięgamy po tego typu koszulki. A jaki kolor powinniśmy wybrać:

  • Biały – jest to klasyczna barwa koszulki polo,
  • Błękity i róże – najczęściej wybierane odcienie pasteli, które sprawdzą się w praktycznie każdej kombinacji,
  • Czerń i inne ciemne barwy – doskonały wybór, jeśli zależy nam na podkreśleniu swojej elegancji.