Maszyny CNC

Maszyny CNC są obecne w życiu każdego z nas nawet wtedy, kiedy zupełnie tego nie zauważamy. Każdy z nas jadąc do pracy samochodem, autobusem czy rowerem korzysta z elementów stalowych i aluminiowych, do których wykonania wykorzystana była skrawająca obrabiarka do metalu. Niemalże wszystkie elementy plastikowe z którymi mamy na co dzień do czynienia, wykonywane są w technologii wtrysku tworzyw sztucznych do form wtryskowych, przy których produkcji wykorzystywana jest obrabiarka do metalu, tokarka 3 osiowa czy drążarka CNC.

Obrabiarka do metalu to szerokie pojęcie, zawierające w sobie 2 podstawowe grupy produktów, czyli frezarki i tokarki, w dzisiejszych czasach głównie typu CNC (czyli sterowane numerycznie). Przeanalizujmy, więc różnice między nimi, jak też ogólną specyfikację tych grup.

Frezarka CNC to obrabiarka do metalu, poruszająca się zwykle w trzech osiach (XYZ, czyli ruchy lewo/prawo, przód/tył oraz góra/dół), w której narzędziem skrawającym jest frez. Taka obrabiarka do metalu pozwala zarówno na proste operacje takie jak wiercenie czy gwintowanie otworów, bardziej zaawansowane jak wykonywanie kieszeni o nieregularnym kształcie czy tzw. wysp, jak też płynną pracę wszystkimi osiami, co pozwala na wykonanie dowolnych kształtów za pomocą wierszowania frezami kulowymi. W uproszczeniu można założyć, że ograniczenia dotyczące kształtu gotowego wyrobu wynikają tylko z fantazji konstruktora, bo obrabiarka do metalu będąca frezarką jest w stanie wykonać je wszystkie.

Obrabiarka do metalu typu tokarka, służy do wykonywania przedmiotów obrotowych typu: wałek, nakrętka, śruba czy tuleja. Sporo przedmiotów tego typu wymaga jednak operacji nieobrotowych, takich jak dodatkowe poprzeczne wiercenia czy spłaszczenia pod klucz, przez co najczęściej spotykana dzisiaj obrabiarka do metalu tego typu, to tokarka 3 osiowa. Posiada ona możliwość pozycjonowania wrzeciona z przedmiotem obrabianym pod dowolnym kątem, jak też jego sterowany płynny obrót, co w połączeniu z narzędziami typowymi dla frezarek (tzw. narzędziami napędzanymi) pozwala na wykonanie części obróbek frezarskich bez demontażu przedmiotu i przenoszenia go na inną obrabiarkę.

Najczęściej wybierana w Polsce obrabiarka do metalu typu tokarka 3 osiowa to Haas ST20 z narzędziami napędzanymi. Łączy ona wszystkie najbardziej pożądane cechy w jednym:

  • Niską cenę od 77 000eur w wersji z narzędziami napędzanymi, 57 000eur bez.
  • Dużą przestrzeń roboczą do fi300mm z przelotem fi64mm.
  • Blisko 50 serwisantów strategicznie rozmieszczonych po całej Polsce.
  • 2 lata gwarancji bez limitu godzin.
  • Solidnego dystrybutora, który oprócz samej sprzedaży obrabiarki może zapewnić wyposażenie. w narzędzia, oprogramowanie, chłodziwa i zagwarantować wsparcie techniczne.