Jak dbać o skórę podczas lata?

Lato to naprawdę ciężki okres dla naszej skóry. Czynniki zewnętrzne takie jak: wiatr, słońce, wysokie temperatury czy promieniowanie UV wysuszają skórę, dlatego w tym czasie ogromnie ważna jest pielęgnacja.

Wysokie temperatury powodują odwodnienie i wysuszenie naszej skóry. Zarówno cera, jak i skóra całego ciała muszą być wtedy odpowiednio nawilżane. Ale zanim przystąpimy do nawilżania, jest kilka kroków, które je poprzedzają.

Krok pierwszy – oczyszczanie

Należy zacząć od dokładnego oczyszczania skóry twarzy. Gruczoły łojowe pracują intensywniej podczas lata. Tłusta warstwa, którą powstaje przyciąga zanieczyszczenia. A to z kolei prowadzi do powstawania zaskórników i trądziku. Demakijaż zaczynamy od oczyszczania oczu i ust. Można stosować do tego płyny, toniki, mleczka czy olejki. Ważne, żeby nie trzeć i nie podrażniać skóry. Istotne latem jest również używanie środków do demakijażu, które muszą zostać spłukane wodą. Wówczas oczyszczona skóra nie zapycha się.

Krok drugi – antyoksydanty

Pod wpływem promieni słonecznych powstają na skórze wolne rodniki, które są odpowiedzialne za uszkodzenia włókien kolagenowych i niszczenie kwasu hialuronowego. Co w efekcie powoduje powstawanie zmarszczek i utratę jędrności, czyli szybsze starzenie się skóry. Aby temu zapobiec należy używać kremów i serum bogatych w antyoksydanty takie jak: witaminę C, floretynę, kwas ferulowy. Preparaty z antyoksydantami należy stosować na twarz, szyję i ręce.

Krok trzeci – peelingi

Co prawda głęboko złuszczające peelingi (wykonywane kwasami: glikolowym, salicylowym czy pirogronowym) są zakazane w porze letniej, to są kwasy bezpieczne w stosowaniu w tym czasie. Na przykład kwas mlekowy doskonale wpłynie na przesuszoną skórę. Z kolei kwas migdałowy normalizuje skórę przetłuszczającą się. A kwas azelainowy uspokaja rumień i przeciwdziała powstawaniu przebarwień.

Krok czwarty – nawilżanie

Podstawowym składnikiem kremu nawilżającego na lato jest kwas hialuronowy, który wiąże wodę. Dzięki temu skóra jest bardziej odporna na przesuszenia. Dodatkowym wzmocnieniem przed latem mogą być też zabiegi kosmetyczne. Na przykład mezoterapia bezigłowa nieusieciowanym kwasem hialuronowym jest bardzo polecana przez kosmetyczki. Zabieg polega na wtłaczaniu za pomocą masażu głowicą składników nawilżających i odżywczych. Skóra jest dokładnie oczyszczona i intensywnie nawilżona, a przy okazji odporna na uszkodzenia i działanie promieni UV.

Krok piąty – filtr

Podstawowym kosmetykiem na lato powinien być filtr przeciwsłoneczny. Specjaliści zalecają używanie kremów z filtrem SPF50. Pamiętajmy też, że promienie słoneczne docierają do nas wszędzie, nawet w samochodzie czy biurze. Dlatego tak ważne jest używanie kremów z filtrem.

Krok szósty – minimalny makijaż

Latem wykonywanie mocnego makijażu mija się z celem, bowiem wysoka temperatura potrafi rozpuścić wszystko. Dlatego lepiej jest zrezygnować z ciężkiego fluidu na rzecz lekkiego kremu BB. Należy też pamiętać o starannym przypudrowaniu twarzy, np. naturalnym pudrem ryżowym. Makijaż oczu też jest raczej niewskazany, wystarczy muśnięcie wodoodpornym tuszem do rzęs. Oczywiście przed nałożeniem kremu BB, konieczne jest nałożenie kremu z filtrem.

Na samym końcu pamiętajmy, że opalanie jest bardzo szkodliwe dla skóry. Ten piękny kolor o którym marzy wiele i wielu z nas to oznaka uszkodzenia skóry. Co w przyszłości skutkuje przedwczesnym starzeniem się jej (zmarszczki, wysuszona skóra). Jeśli więc chcemy mieć skórę muśniętą słońcem, lepiej użyć samoopalacza i zapomnieć o opalaniu na słońcu czy w solarium.