sprzątanie

Sprzątanie mieszkania – jak szybko posprzątać mieszkanie na wizytę gości?

Wyobraź sobie, że leniuchujesz słodko na kanapie, w piżamie przed telewizorem. Sprzątanie mieszkania przełożyłaś na później, albo w planach nie miałaś wcale. Nagle dzwoni telefon i słyszysz, że teściowa (szefowa, ciocia z daleka) będą u Ciebie z wizytą za godzinę. Oczywiście zapraszasz, ale nagle wpadasz w panikę. Widzisz ogromny bałagan, kurze nie posprzątane, na podłodze okruchy a w kuchni masa brudnych naczyń. Musisz działać jak najszybciej i zgodnie z planem, aby jak najszybciej ogarnąć bałagan i doprowadzić siebie do porządku również. W artykule tym podpowiemy Ci jak szybko doprowadzić mieszkanie do porządku. 

Umyj głowę i nałóż krem

Sprzątanie mieszkania zacznij jednak od siebie. W  pierwszej kolejności spójrz w lustro i przypatrz się włosom. Jeśli wymagają umycia, zrób to teraz. Podczas sprzątania będą same schły, a ty zaoszczędzisz czas na suszenie. Po umyciu głowy nałóż na skórę twarzy krem, który w czasie sprzątania wsiąknie w skórę i przygotuje buzię na szybki makijaż. 

Sprzątanie pokoi – skoncentruj się na pokojach, gdzie gość będzie przebywał

W pierwszej kolejności posprzątaj w pomieszczeniach, gdzie będziesz przyjmować gościa – pokoj dzienny, kuchnia. Nie zapomnij o łazience, toalecie i przedpokoju. Resztę pomieszczeń możesz zamknąć, a gość nie powinien tam zaglądać. 

Zbierz brudną odzież

Przyjrzyj się krzesłom, łóżkom i podłodze, czy przypadkiem nie leży gdzieś przepocona, zmięta bluzka czy nie daj Boże bielizna. Wszystko sprzątnij i włóż do kosza na pranie lub do pralki. Możesz włączyć pranie, aby gość widział w Tobie prawdziwą Panią domu.

Pozbieraj szklanki i talerze

Sprawdź, czy na regale, biurku, szafce nocnej nie stoją brudne naczynia. Szybko włóż wszystko do zlewu. Jeśli już wszystko zbierzesz, zmyj naczynia, niech już schną. 

Wyczyść toaletę, umywalkę i lustra

Szybko przetrzyj lustra. Użyj do tego płynu do okien i wytrzyj je papierowym ręcznikiem. Nie zapomnij go wyrzucić. Do toalety wlej płynu do WC nawet na 5 minut i spłukaj. Nabierze blasku i ładnego zapachu. Wannę, brodzik od wanny i umywalkę przemyj samą wodą. To również ją odświeży. Przetrzyj szybko armaturę łazienkową zwykłą mokrą ściereczką. Pozwoli to pozbyć się smug. 

Zetrzyj ze stołu

Przetrzyj na mokro stół, poukładaj podkładki. Możesz postawić kwiaty lub ewentualnie laptop, jeśli wizyta nie jest mile widziana (zawsze możesz powiedzieć, że pracujesz). 

Odkurz mieszkanie

Szybko przejedź odkurzaczem pomieszczenia, gdzie gość będzie przebywał. Pozbędziesz się kurzu i małych śmieci. 

Ułóż pościel

Jeśli masz duże łózko, popraw pościel. Jeśli wkładasz ją do środka, szybko to zrób, a na kanapę połóż poduszki, które dodadzą uroku pomieszczeniu. 

Zadbaj o zapach

Zadbaj o zapach w pomieszczeniu, spryskując go zapachem lub zapal zapachowe świeczki. 

Opróżnij kosz

Wyrzuć śmieci z kosza. Nic tak nie psuje porządku jak brzydkie zapachy unoszące się w mieszkaniu. 

Jeśli wszystko już wygląda ładnie, zajmij się sobą i czekaj na gościa. Możesz przygotować ciasteczka do kawy i położyć je na stole. Sprzątanie całego mieszkania nie należy do wielkich przyjemności, ale mając plan, uporasz się z tym w miarę szybko.