rośliny balkonowe

Rośliny balkonowe – jakie wybrać?

Gdy wprowadzasz się do nowego mieszkania, wszystko jest nowe i puste. Myślisz o tym jak pomalować ściany, jakie wybrać meble. Jeśli masz w mieszkaniu balkon lub taras pomyśl o roślinach, jakie tam zamieszkają. Możliwości jest wiele, a jedyne co cię ogranicza to wielkość balkonu. Rośliny balkonowe są różnej wielkości i różnego gatunku. Mogą to być zwykłe kwiaty doniczkowe, zioła, małe drzewka iglaste czy krzewy, a także warzywa i owoce. 

Roślin na świecie jest mnóstwo. Jedne wolą ciepło inne, jak jest chłodniej. Niektóre kwitną latem, inne jesienią. Jedne wolą słońce, inne lepiej czują się w cieniu. Poniżej przedstawimy ci popularne rośliny balkonowe, które doskonale się sprawdzą. 

Begonia

Te kwiaty będą kwitnąć rok po roku, gdy będą trzymane w lekko zacienionych miejscach. Nie tylko kwiaty są piękne, ale także liście. Gatunków begonii jest ponad 1000. Kwiaty są różnokolorowe, co jeszcze piękniej prezentować się będzie na balkonie. Rośliny te lubią nasłonecznione miejsca. 

Chryzantema

Bardzo barwne i różnej wielkości. Jedne są wąskie, inne bardziej rozłożyste. Nadadzą się na większy taras. Lubią chłodniejsze miejsca, są to typowo jesienne rośliny. 

Bratek

To bardzo wytrzymałe kwiaty. Przetrwają upalne dni i chłodne noce. Wyróżniamy różne odmiany braków – o mniejszych i większych kwiatach. Są różnokolorowe i pięknie wyglądają. To moje ulubione rośliny balkonowe. 

Fuksja

Ta kochająca cień bylina najlepiej prezentuje się w wiszących koszach. Te opadające kwiaty wyglądają jak fantazyjny żyrandol. Jeśli mamy możliwość powieszenia kwiatów na suficie balkonu, fuksja jest do tego idealna. Przyciąga ptaki i motyle. 

Hortensja

Te kwiaty tworzą piękny kulisty kształt. Świetna opcja dla osób, które mają ograniczoną przestrzeń. Hortensja lubi słoneczne miejsca. Możesz odciąć kilka pęczków, aby stały się ozdobą stołu. 

Paprocie

Jeśli masz zacieniony balkon, paprocie są dobrym wyborem. Paprocie są elastyczne i dobrze rosną w doniczkach, a także zwisając w dół. Jeśli masz mały balkon, paprocie mogą nie być dobrym wyborem. Mogą one bowiem rosnąć bardzo duże.  

Rośliny balkonowe – zioła

Zioła świetnie nadają się na balkony w mieszkaniach, ponieważ są łatwe w uprawie, mieszczą się w stosunkowo małych pojemnikach, a niektóre mają pnącza, które pozwalają im rosnąć w pionie.

Lubią  pełne lub częściowe światło słoneczne – umieść je w najbardziej nasłonecznionej części balkonu. Zioła można również umieścić w środku w mieszkaniu na parapecie. 

Na bardziej nasłonecznione balkony dobrym wyborem może być szałwia, tymianek lub rozmaryn. W przypadku zacienionych miejsc dobrym wyborem może być mięta, pietruszka lub koper.

Sukulenty

Jeśli masz problem z pamiętaniem o podlewaniu roślin, a na balkonie jest dużo słońca, sukulenty mogą być dla Ciebie idealne. Wspaniale sprawdzi się aloes, który dodatkowo ma wiele właściwości leczniczych. 

Owoce i warzywa

Zwykle owoce i warzywa, takie jak: truskawki, maliny, sałata i pomidory, potrzebują dużo słońca. Śmiało możesz je hodować na balkonie w większych doniczkach. 

Uprawa własnych warzyw i owoców przyniesie ci wiele satysfakcji, a także pozwoli zaoszczędzić. 

Rośliny mogą przekształcić balkon Twojego mieszkania z nudnego, jałowego pustkowia w bujny, pachnący i tętniący życiem ogród, gdzie miło się zrelaksujesz.