nie siedź w nocy

Praca w domu – jak dobrze ją zorganizować?

Pandemia koronawirusa wymusiła na pracodawcach możliwość pracowania w domu. I mimo tego, że życie pomału wraca do normy, wiele firm pozostawiło pracę zdalną. Praca w domu jest bardziej efektywna, a pracownicy mniej się stresują. Wiele firm zrezygnowało całkowicie z wynajmowanie biur i przeszło w tryb zdalny. Jeśli jesteś jedną z tych osób, które pracują w ten sposób, przeczytaj nasze rady, jak efektywnie i dobrze zorganizować pracę w domu? 

Praca w domu wymaga od nas większej samodyscypliny i dobrej organizacji pracy. Pozwoli to nam pracować efektywnie i sprawnie. Poznaj nasze rady, które podpowiedzą Ci, jak  dobrze zorganizować pracę w domu? 

Praca w domu – 10 zasad dobrej organizacji

Aby efektywnie pracować w domu, musisz nauczyć się dobrej samodyscypliny i organizacji. Musisz wiedzieć, że czas przeznaczony na pracę jest tylko i wyłącznie przeznaczony na zadania związane z pracą zawodową. Nie możesz w tym czasie myśleć o niepozmywanych naczyniach, czy odkurzaniu. Będąc w firmie, nawet byś ani razu o tym nie pomyślał, a tu jest tak blisko, aby włączyć pranie czy chociaż podlać kwiatki. Spokojnie zdążysz zrobić to później. Świat się nie zawali. Oto 10 zasad, które pomogą Ci zorganizować home office. 

Stwórz swój obszar roboczy

Jeśli nie masz jeszcze biura lub dodatkowej sypialni, którą możesz przekształcić w biuro, powinieneś przejść się po domu i wybrać miejsce, które będzie jak najdalej oddalone od rozpraszających rzeczy. Może to być duży pokój czy kuchnia, a w ciepłe dni taras czy balkon. Miejsce powinno być dobrze oświetlone i przestronne, aby było miejsce na rozłożenie potrzebnych dokumentów czy przedmiotów.

Praca w domu – ustal godziny pracy

Osoby pracujące w domu mają tendencję do przepracowania. Jeszcze pół godzinki, godzinka. Gdybyś był w pracy stacjonarnej, na pewno nie brałbyś tak chętnie nadgodzin (chyba że sytuacja by tego wymagała). Określając konkretne godziny pracy, będziesz pracować efektywniej, bo będzie cię ograniczał czas. 

Planuj 

Musisz koniecznie zaopatrzyć się w plener, jeśli go nie posiadasz.  Może to być również aplikacja internetowa. Spisz na niej najważniejsze cele i odhaczaj. Nic tak nie motywuje jak widok postępów! Listę na kolejny dzień rób pod koniec dnia pracy, przenosząc ewentualnie na początek sprawy niedomknięte w danym dniu. 

Zadbaj o strój

Praca w domu nie polega na pracowaniu w pidżamie. Zmobilizuj się, aby ubrać się jak do pracy. Możesz porzucić garnitur, ale ubierz się ładniej. Będzie cię to również motywowało, że jesteś w pracy.  Umyj głowę, weź poranny prysznic. Na pewno atmosfera bycia w pracy i wyglądania jak w pracy zmotywuje cię do działania. 

Znajdź swoje godziny szczytu

Jeśli tylko nie musisz być dostępny w standardowych godzinach pracy, warto się zastanowić kiedy jesteś najwydajniejszy. Może jesteś nocnym markiem i na najlepsze pomysły wpadasz, gdy reszta już spokojnie śpi. A może wolisz wstać o świecie, kiedy dla niektórych jest środek  nocy? Zastanów się kiedy masz najwięcej energii i jeśli to możliwe dostosuj do tego swój harmonogram pracy. 

Zadbaj o porządek w miejscu pracy

Po skończonej pracy czyść komputer i posprzątaj biurko. Umieść dokumenty w folderach, a niepotrzebne wyrzuć.  Chodzi  o to, aby następnego ranka zostawić biurko tak, jak chciałbyś, aby było czyste, schludne i zorganizowane. W ten sposób poczujesz się naładowany energią i nie będziesz musiał kolejnego dnia denerwować się bałaganem.

Ogranicz rozmowy z rodziną i znajomymi przez telefon czy komunikator

Rodzina musi wiedzieć, że mimo tego, że jesteś w domu-  PRACUJESZ ! Nie mogą zawracać Ci głowy niepotrzebnymi rozmowami, które można przełożyć na później. Jeśli możesz,  wyłącz telefon lub wycisz głos i wibracje. Skup się na pracy i jasno określ zasady z resztą rodziny. 

Rób przerwy

Odniesiesz znacznie większy sukces, jeśli będziesz robić krótkie przerwy w ciągu dnia. Dobrym sposobem na pracę w domu jest metoda Pomodoro, która zakłada 20 minut intensywnej pracy i 5 minut odpoczynku. W internecie jest wiele aplikacji, które będą odliczać ci czas. W czasie przerwy zaparz sobie kawę, idź do ubikacji. Odejdź od miejsca pracy, aby zmienić otoczenie. 

Skoncentruj się na jednym zadaniu na raz. 

Jasne, każdy chce uważać się za mistrza wielozadaniowości, ale w rzeczywistości ludzie mogą efektywnie robić tylko jedną rzecz naraz. Skoncentruj się więc tylko na jednym projekcie i zrób to naprawdę dobrze. W końcu, jeśli masz otwarte 10 okien na dwóch ekranach komputerów, uczestniczysz w telekonferencji i piszesz informację prasową, która miała się odbyć godzinę temu, wykonasz w tym wszystkim złą robotę. 

Bądź elastyczny

Nie raz się zdarzy, że zaplanowany wcześniej plan dnia runie – zachoruje dziecko, teściowa musi pilnie jechać do lekarza, zalał was sąsiad. Nie panikuj wtedy, że zawalisz terminy. Świat się do tego nie zawali. Drugiego dnia możesz popracować godzinę dłużej i na pewno wszystko nadrobisz. 

Praca w domu ma wiele zalet, ale musimy dobrze ją zorganizować. Przestrzegając powyższych zasad, zwiększymy swoją produktywność, znajdziemy czas na odpoczynek i regenerację i dopniemy an ostatni guzik wszystkie powierzone nam zadania.