spacer

Dlaczego warto chodzić na spacery?

Spacer czy siedzenie w domu? Dlaczego warto chodzić na spacery?

Dlaczego warto chodzić na spacery, skoro wygodniej jest siedzieć w domu w fotelu? Do tego możemy się rozerwać, sprawdzając, co ciekawego leci w telewizji. A jednak z jakiegoś powodu ludzie rezygnują z tego komfortu i wychodzą na zewnątrz. Zakładają wygodne buty i zaczynają spacerowanie. Czy robią dobrze? Oczywiście że tak.

Po co chodzić na spacer?

Po co w ogóle wychodzić z domu? Chociażby po to, żeby się dotlenić. W mieszkaniu nigdy nie zaznamy takiego świeżego powietrza, no chyba że mamy przez cały dzień wszystkie okna otwarte na oścież. Wtedy faktycznie możemy symulować taką atmosferę u siebie w domu i mieszkaniu. Jeśli jednak nie mamy w planach takich zabiegów, to dobrym pomysłem będzie wyjście na spacer, aby tego prawdziwego powietrza móc się, brzydko mówiąc, nawdychać.

Różnorodność to klucz!

Skoro już mówimy  wdychaniu, to oprócz świeżego powietrza na spacerze czeka nas cała gama zapachu. Okej, jeśli żyjemy w mieście, to zapachy spalin mogą nie mieć wiele wspólnego z czystym powietrzem. Ale są one jednak częścią naszego życia, więc kojarzą nam się one z miejską atmosferą. A jak już dotrzemy do jakieś bardziej świeżego miejsca, to wtedy poczujemy kojący kontrast. Dobrym miejscem na spacer jest park miejski. Jeszcze do niedawna parki miejskie kojarzyły się z jakimś smutnym ogrodzonym terenem, gdzie stoją połamane ławki i drzewa rosną w sposób losowy.

Dzisiaj jednak w miastach stawia się na nowoczesną infrastrukturę, co dotyczy także terenów zielonych. Parki są dzisiaj naprawdę ładne i bardzo często znajdują się w nich elementy uprzyjemniające życie. Są to fontanny, zadbane ławki czy place zabaw. Wiele jest więc takich parków, do których warto się wybrać. Jeśli mamy w planach dłuższy spacer, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby na chwilę się zatrzymać i usiąść na jednej z tych ławek. Jest to dobry czas, żeby poczytać książkę, rozwiązać krzyżówkę, albo trochę pomyśleć o swoim życiu.

Podczas spaceru mamy niepowtarzalną okazję do obserwowania przyrody. Zainteresujmy się tym, jakie gatunki zwierząt i roślin możemy spotkać w swojej okolicy.

Skoro już mówimy o terenach zielonych, to wyjście na spacer jest idealnym sposobem na to, aby trochę lepiej poznać przyrodę. Gdy chadzamy sobie po terenach zielonych, możemy spotkać dużo różnej fauny i flory. Szczególnie ciekawe są ptaki. Jeśli mamy problemy z rozróżnieniem kosa od kwiczoła albo szczygła od sikorki, to mamy świetną okazję, aby doedukować się na spacerze. Warto też zaobserwować ich zachowania. Zwłaszcza fascynujące jest to, w jaki sposób zdobywają one pożywienie. Potrafią wytropić robaczka praktycznie wszędzie.