sezon rowerowy

Sezon rowerowy czas zacząć!

Sezon rowerowy czas zacząć!

Zimę już dawno udało się pożegnać, wiec pora przyjąć z otwartymi ramionami uroki wiosny. Kwiaty kwitną, a ptaszki przekrzykują się swoim ćwierkaniem. Dla wielu osób jest to w końcu dobra okazja, żeby wyrobić kondycję, która utracili po zimowym letargu. Jedni wychodzą biegać, inni trochę pokopią w piłkę, a dla jeszcze innych oznacza to rozpoczęcie sezonu rowerowego. O czym powinniśmy pamiętać, rozpoczynając kolejny sezon rowerowy?

Jak dbać o rower?

Musimy dbać o stan naszego roweru przez cały czas. Oczywiście byłoby paranoją biegać co tydzień do serwisu, ale jednak na kilka spraw musimy zwracać uwagę. Przede wszystkim nie możemy dopuścić do tego, aby nasz rower zardzewiał. A zatem jeśli podczas jazdy złapie nas deszcz, albo będziemy jeździć po kałużach, to narażamy nasz rower na korozję. W takich sytuacjach powinniśmy bardzo dokładnie go wytrzeć. Może to być trudne, kiedy woda dostanie się w pomniejsze części naszego jednośladu, więc nie zawsze będziemy w stanie idealnie zadbać o jego stan. Oczywiście jeśli bardzo nam zależy, możemy rozłożyć rower na części pierwsze i wtedy je wytrzeć. Jeśli jednak nie mamy pewności, że będziemy potem umieli go złożyć, to może lepiej się wstrzymać.

Łańcuch rowerowy – jak czyścić?

Sprawdzajmy też stan naszego łańcucha. Powinien być zawsze czysty i naoliwiony. Lepiej nie bawić się w smarowanie go zwykłym olejem kuchennym i po prostu udać się do sklepu rowerowego po specjalny smar. Znajdą się też osoby, które zamiast smaru użyją wosku. Trudno jednak powiedzieć, czy jest to dobra metoda, więc każdy robi to na własną odpowiedzialność. Kupując jednak specjalny smar mamy pewność, że nasz łańcuch otrzyma to, na co zasługuje.

Problemem może być jednak samo czyszczenie łańcucha. Jeśli między jego ogniwa dostanie się błoto, piasek albo inne niepożądane paskudztwa, to powinniśmy przystąpić do czyszczenia. Tylko jak to zrobić, skoro ogniwa są malutkie, a nasze palce kilka razy grubsze? Jest na to kilka sposób. Pierwszym jest oczywiście zakupienie specjalnego przyrządu do czyszczenia łańcucha. Jeśli nam się uda, to kupimy go nawet za paręnaście złotych. Ale znajdą się też oczywiście tańsze sposoby.

Przydatna będzie benzyna ekstrakcyjna, która bardzo dobrze usuwa brud i resztki poprzedniego smaru z łańcucha. Jak ją nanieść na łańcuch? Jednym ze sposobów jest użycie sznurówki. Zamaczamy ją całą w benzynie ekstrakcyjnej, a następnie przeciągamy pomiędzy ogniwami łańcucha. Jeśli będziemy robić to starannie, to uda nam się przywrócić naszemu łańcuchowi czystość i schludny wygląd. Po umyciu można nanieść na nowo smar, tylko musimy pamiętać, żeby nie było go za dużo.

Nowy sezon rowerowy – o czym pamiętać?

Co jakiś czas może też być konieczna wymiana łańcucha, ale to już trzeba ocenić samodzielnie. Skoro łańcuch już gotowy, a rower umyty, to pozostaje tylko napompować dętki i możemy ruszać. Pamiętajmy, żeby dbać o nasze bezpieczeństwo podczas jazdy. Niezbędne więc będzie stosowanie się do przepisów ruchu drogowego, jeśli jedziemy po ulicy. Gdy mamy do dyspozycji ścieżkę rowerową, to starajmy się jechać po niej. Ważne jest, abyśmy nie stwarzali zagrożenia ani dla pieszych, ani kierowców.

1 komentarz w temacie “Sezon rowerowy czas zacząć!

  1. Ja regularnie od dwóch lat dojeżdżam do pracy rowerem. Oszczędzam pieniądze na paliwo i na lekarzy 🙂

Komentowanie wyłączone