w ,

Czy weganizm się opłaca?

Weganizm jest w modzie, weganizm jest dla osób świadomych tego co i jak spożywają. Z drugiej strony wiele osób twierdzi, że dieta roślinna się po prostu nie opłaca.

Powodów zmiany naszej diety na wegańską może być wiele. Od tych zdrowotnych, po ekologiczne i etyczne. Obecny stan środowiska, jak i jakość mięsa i produktów odzwierzęcych nie jest w najlepszym stanie, dlatego im większa świadomość zdrowego odżywiana, tym większa szansa na przejście na dietę wegańską.

Na co się przygotować przed przejściem na weganizm?

Z przeprowadzonych badań wynika, że statystyczny Polak na warzywa wydaje więcej niż na mięso. Z tego wynika, że dieta wegańska może być droższa. I tak często jest, jednak można robić zakupy w miejscach, w których się to opłaca. Warto dołączyć do tematycznych grup internetowych, choćby na Facebooku, gdzie użytkownicy dzielą się swoimi doświadczeniami, pomysłami, przepisami i informują o wielu przydatnych kwestiach w diecie wegańskiej.

Zmian nawyków żywieniowych i przejście na dietę wegańską to także rezygnacja z wielu posiłków spożywanych na mieście, np. fast foodów czy barów szybkiej obsługi. Dieta wegańska oznacza dużo gotowania w domu, przez nas samych. A z tym również wiąże się czas. Musimy być przygotowani na to, że w diecie wegańskiej będziemy musieli poświęcić w znacznym stopniu nasz czas.

Gdzie kupować, żeby nie zbankrutować?

Dla osób zaangażowanych w dietę wegańską istnieje wiele rozwiązań na to, jak taniej robić zakupy. Oto kilka zasad:

– po pierwsze należy planować swoje zakupy i posiłki na kilka dni, sporządzając przy tym przemyślaną listę zakupów;

– lepiej robić większe zakupy raz na jakiś czas, a dokupować tylko owoce i warzywa, tak żeby były świeże;

– w przypadku korzystania z tzw. „gotowców wegańskich” czyli zamienników mięsa lub nabiału, to lepiej wybierać te od polskich producentów, są tańsze, a tak samo dobre;

– nie kupować drogich produktów z dopiskiem „bio” czy „eko”, to wcale nie oznacza, że są one najlepsze;

– gdy najdzie nas ochota na słodycze, to na rynku są dostępne wegańskie słodycze i nie muszą być też bardzo drogie, np. ciastka Oreo;

– dieta wegańska to kupowanie i spożywanie żywności jak najmniej przetworzonej, to duża oszczędność, ale wymagająca poświęcenia sporej ilości czasu;

– oszczędności szukać można w promocjach sklepowych, gdy jakąś zauważymy warto się jej przyjrzeć i skorzystać.

Przechodząc na dietę wegańską, można to zrobić też powoli. Drastyczna zmiana nawyków żywieniowych może być szokiem dla nas i naszego portfela. Przykładem jest tu tofu – wegański odpowiednik sera. Dostarcza innych substancji odżywczych, ale też jest dużo droższy od sera. Można więc na samym początku nie rezygnować z sera czy mleka pochodzenia zwierzęcego.

Dieta wegańska w pojedynkę

Istnieje już wiele dowodów na to, dieta wegańska jest zdrowa dla ludzi i korzystna dla zwierząt i środowiska. Warto więc szerzyć tę świadomość żywieniową wśród innych i próbować przekonać resztę domowników do tejże diety. Wówczas wydatki na żywność będą mniejsze, bowiem im mniej zróżnicowana dieta poszczególnych domowników, tym większe szanse na zaoszczędzenie.

Co myślisz?

jajko na miękko

Jajko na miękko – jak dobrze je ugotować?

Zimny prysznic – długa lista korzyści