Czy weganizm się opłaca?

Weganizm jest w modzie, weganizm jest dla osób świadomych tego co i jak spożywają. Z drugiej strony wiele osób twierdzi, że dieta roślinna się po prostu nie opłaca.

Powodów zmiany naszej diety na wegańską może być wiele. Od tych zdrowotnych, po ekologiczne i etyczne. Obecny stan środowiska, jak i jakość mięsa i produktów odzwierzęcych nie jest w najlepszym stanie, dlatego im większa świadomość zdrowego odżywiana, tym większa szansa na przejście na dietę wegańską.

Na co się przygotować przed przejściem na weganizm?

Z przeprowadzonych badań wynika, że statystyczny Polak na warzywa wydaje więcej niż na mięso. Z tego wynika, że dieta wegańska może być droższa. I tak często jest, jednak można robić zakupy w miejscach, w których się to opłaca. Warto dołączyć do tematycznych grup internetowych, choćby na Facebooku, gdzie użytkownicy dzielą się swoimi doświadczeniami, pomysłami, przepisami i informują o wielu przydatnych kwestiach w diecie wegańskiej.

Zmian nawyków żywieniowych i przejście na dietę wegańską to także rezygnacja z wielu posiłków spożywanych na mieście, np. fast foodów czy barów szybkiej obsługi. Dieta wegańska oznacza dużo gotowania w domu, przez nas samych. A z tym również wiąże się czas. Musimy być przygotowani na to, że w diecie wegańskiej będziemy musieli poświęcić w znacznym stopniu nasz czas.

Gdzie kupować, żeby nie zbankrutować?

Dla osób zaangażowanych w dietę wegańską istnieje wiele rozwiązań na to, jak taniej robić zakupy. Oto kilka zasad:

– po pierwsze należy planować swoje zakupy i posiłki na kilka dni, sporządzając przy tym przemyślaną listę zakupów;

– lepiej robić większe zakupy raz na jakiś czas, a dokupować tylko owoce i warzywa, tak żeby były świeże;

– w przypadku korzystania z tzw. „gotowców wegańskich” czyli zamienników mięsa lub nabiału, to lepiej wybierać te od polskich producentów, są tańsze, a tak samo dobre;

– nie kupować drogich produktów z dopiskiem „bio” czy „eko”, to wcale nie oznacza, że są one najlepsze;

– gdy najdzie nas ochota na słodycze, to na rynku są dostępne wegańskie słodycze i nie muszą być też bardzo drogie, np. ciastka Oreo;

– dieta wegańska to kupowanie i spożywanie żywności jak najmniej przetworzonej, to duża oszczędność, ale wymagająca poświęcenia sporej ilości czasu;

– oszczędności szukać można w promocjach sklepowych, gdy jakąś zauważymy warto się jej przyjrzeć i skorzystać.

Przechodząc na dietę wegańską, można to zrobić też powoli. Drastyczna zmiana nawyków żywieniowych może być szokiem dla nas i naszego portfela. Przykładem jest tu tofu – wegański odpowiednik sera. Dostarcza innych substancji odżywczych, ale też jest dużo droższy od sera. Można więc na samym początku nie rezygnować z sera czy mleka pochodzenia zwierzęcego.

Dieta wegańska w pojedynkę

Istnieje już wiele dowodów na to, dieta wegańska jest zdrowa dla ludzi i korzystna dla zwierząt i środowiska. Warto więc szerzyć tę świadomość żywieniową wśród innych i próbować przekonać resztę domowników do tejże diety. Wówczas wydatki na żywność będą mniejsze, bowiem im mniej zróżnicowana dieta poszczególnych domowników, tym większe szanse na zaoszczędzenie.