Dlaczego warto wypełniać nasze pity przez Internet?

Wypełnienie zeznania podatkowego to zawsze stres dla podatnika. Jednak odkąd mamy e-pity stało się to o wiele łatwiejsze i łączy się z mniejszym zdenerwowaniem. Po pierwsze dlatego, że wszystko możemy zrobić nie wychodząc z domu, a po drugie dlatego, że programy do rozliczania deklaracji posiadają rozbudowany panel pomocy, który pomaga nawet najmniej zorientowanym w kwestiach podatkowych osobom.

Przeczytaj nasz artykuł a dowiesz się:

  • e-pity jak działa program
  • dlaczego warto z e-pitami wypełnić swoje zeznanie podatkowe PIT 36

Programy typu e-pity stają się coraz bardziej popularne wśród polskich podatników. E-pity jest programem działającym w sposób bardzo intuicyjny, nie zawiesza się, a dodatkowo korzystanie z niego jest całkowicie darmowe. Wystarczy jedynie dostęp do Internetu i bez trudu możemy obsłużyć nasze zeznanie podatkowe, które musimy akurat złożyć.  Program przypomina nam o wszystkim co musimy wiedzieć w momencie wypełniania zeznania podatkowego. A jak to wygląda w praktyce?

Jakie są korzyści skorzystania z programu typu e-pity przy wypełnianiu deklaracji o podatku dochodowym PIT 36 i innych?

Po pierwsze zaletą jest to, że program jest darmowy i bez trudu zainstalujemy go sobie na komputerze, a często nawet nie musimy tego robić, wszystkie operacje wykonamy online. Po drugie,  całe menu pomocy działa bardzo intuicyjnie, podobnie jak etapy uzupełniania e-pitu. Dodatkowo program podpowiada nam jaki e-pit mamy uzupełnić i które rubryki po kolei wypełniać. Dokładnie sugeruje nam także kiedy popełniliśmy błąd i co powinniśmy poprawić. Podaje także terminy składania deklaracji i informuje o niezbędnych załącznikach do konkretnego zeznania podatkowego. Co ważne, w ramach programu e-pity możemy sprawdzić nasze zeznanie podatkowe uzupełniane dla nas przez Urząd Skarbowy. Jeżeli wszystko jest prawidłowe, możemy go wtedy zaakceptować bądź uzupełnić od nowa. Najczęściej najbardziej opłaca nam się uzupełniać zeznanie podatkowe samodzielnie, ponieważ można wtedy uwzględnić wszelkie ulgi podatkowe, które nam przysługują, a których nie uwzględnił urząd. Jeśli jednak wiemy, że nie przysługują nam ulgi to możemy takie zeznanie zaakceptować i nie mamy problemu z wypełnianiem zeznania podatkowego. Jeśli jednak nasze rozliczanie się jest nieco bardziej skomplikowane, czyli mamy kilka źródeł dochodów, przysługują nam ulgi i dodatkowo rozliczamy się ze współmałżonkiem, to lepiej robić to samemu, a system podpowie nam co i jak możemy zrobić.

Dodatkowe korzyści skorzystania z programu e pity, jeśli prowadzimy działalność gospodarczą opodatkowaną na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej

Samodzielne wypełnianie deklaracji PIT 36 jest szczególnie przydatne, gdy prowadzimy własną działalność gospodarczą i rozliczamy podatek dochodowy na zasadach ogólnych. Wtedy roczna deklaracja podatku dochodowego może być skomplikowana, jeśli mamy różne źródła przychodów lub rozliczamy się z małżonkiem. O obowiązku odprowadzania zaliczek powinien przypominać nam nasz program księgowy, dzięki czemu będziemy z podatkami na bieżąco w Urzędzie Skarbowym. Jednak korzystając z praw osób fizycznych do ulg (np. dla osób samotnie wychowujących dzieci), możemy uzyskać spory zwrot zapłaconych zaliczek. A dzięki dobremu oprogramowaniu wypełnimy deklarację PIT 36 online bardzo szybko i bezproblemowo.

Najważniejsze jest to, że program jest całkowicie darmowy, a my dzięki niemu łatwo i szybko wypełnimy nasze zeznanie podatkowe opierając się na aktualnych przepisach podatkowych. Dodatkowo odprowadzimy nasze 1% podatku, jeśli wpiszemy odpowiedni numer KRS na rzecz odpowiedniej instytucji pożytku publicznego. Może to być na przykład przedszkole naszego dziecka, szkoła, fundacja lub inna organizacja pozarządowa. Dodatkowo, jeśli chodzi o program e-pity możemy z łatwością wydrukować nasze zeznanie podatkowe kiedy będzie już w uzupełnione, a następnie wysłać potwierdzenie do Urzędu Skarbowego. Takie potwierdzenie wysłania zeznania podatkowego także możemy sobie wydrukować lub zapisać w odpowiedniej formie pliku pdf na naszym komputerze, co pozwoli nam mieć do niego dostęp w każdej chwili. Dodatkowo przez program e-pity, jeśli Urząd Skarbowy zgłosi zastrzeżenia do naszego zeznania podatkowego, możemy szybko wypełnić korygujące zeznanie podatkowe, w którym poprawimy nasze błędy. Jednak to, że będziemy musieli korygować nasze zeznanie podatkowe zdarza się niezwykle rzadko, ponieważ program bardzo dobrze podpowiada nam co i gdzie mamy uzupełnić. Z programem e-pity wypełnianie zeznania podatkowego jest łatwe, szybkie i proste. Warto z niego korzystać, zwłaszcza że  jest on całkowicie darmowy.