Smartfony 5G – co potrafią i jaki model wybrać?

Smartfony 5G szturmem podbiły rynek, oferując nam nowe możliwości. 2020 to pierwszy rok, w którym możemy korzystać z wyjątkowo szybkiej sieci 5G. Producenci coraz chętniej wprowadzają na rynek smartfony z 5G – i nie muszą to być jedynie flagowce. Co to znaczy, po co nam ona i jakie modele są warte uwagi?

Po co nam sieć 5G?

Niejeden smartfon Samsung czy Huawei obsługuje 5G, kusząc użytkowników, którym zależy na szybkim Internecie. Co prawda dla wielu z nas LTE jest satysfakcjonujące pod względem prędkości transferów, ale wkrótce będzie przepełniona i stanie się niemożliwe świadczenie usług internetowych na obecnym poziomie. Sieć LTE się zapycha, głównie na imprezach, np. festiwalach. Huawei P40 Lite 5G, Oppo Reno 4 Pro 5G czy smartfony Samsung – m.in. Galaxy S21 5G – to nowa jakość.

Co to jest sieć 5G?

5G oznacza 5. generację standardu sieci komórkowych. Opracowano ją do obsługi znacznie większej liczby odbiorników na kilometr kwadratowy. Sieć 5G oferuje aż 60-krotnie szybszy transfer danych i znacznie większą pojemność sieci niż 4G oraz nawet 20 razy większą od gigabajtowych światłowodów.

Gdy z siecią łączy się coraz więcej elektronicznych gadżetów, jest to plus nieoceniony. Odczuwamy to również aktualnie, pracując zdalnie i zużywając więcej przepustowości BTS-ów. Na polskim rynku jest coraz więcej smartfonów w wersjach obsługujących 5G. Jednym z najpopularniejszych modeli jest Samsung Galaxy S20 FE, Galaxy S21 Note czy Huawei P40 Lite 5G.

Smartfony – Samsung, Huawei i inne, czyli wymiana sprzętu

Aby skorzystać z sieci 5G, trzeba zainwestować w odpowiedni sprzęt, czyli głównie smartfony, które umożliwiają nam korzystanie z bezprzewodowej transmisji danych. Mamy bogatą ofertę urządzeń – m.in. Samsung Galaxy S21 5G, Samsung Z Flip, LG Velvet 5G, Xiaomi Mi 11 Lite 5G, iPhone 12 mini 5G czy Huawei P40 Lite 5G. Smartfony 5G są w zasadzie w ofercie wszystkich wiodących producentów – by znaleźć odpowiedni dla siebie, trzeba jednak zwrócić uwagę też na inne podzespoły, jak procesor czy pamięć RAM.

Zmiana routera a obsługa sieci 5G na różnych urządzeniach

Można też zmienić router, by korzystać z szybkości sieci 5G – jak na przykład routery Huawei 5G CPE Pro2 lub ZTE MC801A. To dobra opcja dla osób, które chcą korzystać z 5G na smartfonie, tablecie, służbowym laptopie, telewizorze i innych urządzeniach. Czy warto? Tak, bo zasięg szybkiej sieci będzie się zwiększał. Poza tym zakup smartfona 5G to inwestycja w przyszłość, gdyż nowe smartfony mogą służyć przez wiele lat.