Przyjemne i bezpieczne spędzanie czasu w lecie

Przyjemne i bezpieczne spędzanie czasu w lecie

Przyjemne i bezpieczne spędzanie czasu w lecie

Przyjemne i bezpieczne to słowa, które dla niektórych mogą się wydawać przeciwieństwami. Jest powiedzenie „jest ryzyko jest zabawa”. W określonych sytuacjach to prawda, ale czy jest to jakiś uniwersalny wymóg? Można przecież bawić się w sposób rozsądny bez konieczności narażania swojego zdrowia. Zastanówmy się więc, co takiego można robić w lecie, aby się nie nudzić.

Letnie wycieczki do lasu

Jest piękna pogoda, najlepszy okres w roku. Dlaczego nie wybrać by się na wycieczkę? Wcale nie chodzi tu o organizowanie podróży na jakąś rajską wyspę. Przecież możemy wpaść na całą masę wycieczkowych pomysłów wewnątrz naszego kraju. I to wcale nie muszą być najbardziej typowe miejsce turystyczne takie jak Kraków. Nie chodzi oczywiście o to, że jest coś złego w Krakowie. Ale może być nieco bardziej kreatywni i jednocześnie mniej wymagający. Ta druga część zdania może nie zachęcać, ale właśnie wtedy gdy odrzucimy typowe turystyczne oczekiwania, możemy dostrzec prawdziwe piękno przyrody. Brzmi jak banał?

Wystarczy że otworzymy sobie mapy Google i zerkniemy na nasze region. Nie ma znaczenia, czy mieszkamy na Podkarpaciu, Pomorzu czy na Lubelszczyźnie. Cała Polska jest wypełniona malutkimi i uroczymi miejscami, do których warto zajrzeć i spędzić trochę czasu. Skoro już otworzyliśmy tę mapę, to teraz pytanie, co chcemy na niej znaleźć. Może las? Po wpisaniu hasła „rezerwat przyrody” przekonamy się, że w naszych okolicach znajdziemy ich co najmniej kilka.

Jeśli więc wybierzemy się na wycieczkę do rezerwatu przyrody, to warto się do niej odpowiednio przygotować. Przede wszystkim przyda się ochrona przed kleszczami i owadami. Wystarczy zaopatrzyć się w specjalny spray albo krem dostępny w praktycznie każdej aptece. Dobrym pomysłem będzie też założenie pełnych butów. Jeśli bardzo lubimy chodzić w sandałach, gdy jest lato, to możemy wziąć je ze sobą i przebrać się przed wejściem do lasu (oraz po wyjściu z niego).

Przyjemne i bezpieczne spędzanie czasu w lecie jest nie tylko możliwe, ale także wskazane!

Po co w ogóle wybrać się do rezerwatu przyrody? Jeśli jesteśmy przyzwyczajeni do życia w miejskim zgiełku, las może się nam wydawać zupełną nowością. Nie usłyszymy w nim szumu samochodów ani kłótni pod sklepem. Jedyny szum będą wydawały liście drzew.

A może akurat będzie to szansa, żeby zaobserwować jakieś ciekawe rośliny? Może też leśne zwierzaki nam się pokażą? Jeśli będziemy mieć szczęście, możemy spotkać kunę leśną lub lisa. Zwykle jednak chowają się one przed ludźmi, więc człowiekowi może się wydawać, że las jest opustoszały i w ogóle nie tętni życiem.
Nie ma w tym za grosz prawdy. Las jest pełen życia, po prostu większość zwierząt śpi w ciągu dnia i wychodzi w nocy. A te, które nie śpią, i tak skutecznie będą nas unikać. Ale czy to wielki problem? My też na ich miejscu staralibyśmy się nie rzucać w oczy.
Spędzanie czasu nad jeziorem

Kiedy pogoda dopisuje, aż żal nie wybrać się z przyjaciółmi na jakieś kąpielisko. Można się tam popluskać, pograć w piłkę plażową, wspólnie coś zjeść, albo po prostu się wylegiwać. Pamiętajmy jednak by odpowiednio zabezpieczyć się przed słońcem. Jeśli nasza skóra nie jest przyzwyczajona do długotrwałego kontaktu z promieniami słonecznymi, może się to kończyć poważnym poparzeniem. Zaopatrzmy się więc w krem z filtrem i starajmy się przynajmniej część naszej wycieczki spędzić w cieniu.