mowa ciała

Jak uczyć się obcego słownictwa w kontekście?

Jak uczyć się obcego słownictwa w kontekście?

Nauka języka obcego to bardzo ważna sprawa w dzisiejszych czasach. Języki obce pomagają nam w znalezieniu pracy, czytaniu zagranicznych portali a także w zwykłej komunikacji podczas podróży. Dlatego nie ma wątpliwości, że warto przyswoić sobie co najmniej jeden język obcy. Najczęściej jest to angielski, którym zwykle będziemy w stanie dogadać się za granicą. Nawet jeśli zarówno my, jak i nasz rozmówca, będziemy dukać, to i tak komunikacja się powiedzie. Dlatego warto znać jak najwięcej praktycznych zwrotów i słówek. Ale jak się uczyć?

Ucz się w kontekście!

Jeśli uczymy się słownictwa, to może nas bardzo kusić, żeby przypisywać sobie polski odpowiednik do danego słówka i po prostu zakuć na pamięć. Nie ma w tym oczywiście nic złego, gdyż podczas każdej nauki potrzeba trochę „pamięciówki”. Ale to niestety nie wszystko i samo takie zakucie nie daje nam gwarancji, że będziemy potrafili się tymi słówkami posługiwać. W końcu nie będziemy tłumaczyć sobie w głowie każdego słówka po kolei. Niewiele byśmy w ten sposób zrozumieli. Dużo ważniejsze jest rozumienie danego słówka w kontekście. Jak się nauczyć takiego kontekstualnego użycia?

Jak uczyć się słówek?

Przede wszystkim nie zapisujmy sobie pojedynczych słówek ale całe zdania lub całe wyrażenia. Zastanówmy się, w jakiej sytuacji moglibyśmy je spotkać. Uczymy się nazwy mebli? To poprzeglądajmy sobie strony zagranicznych sklepów meblowych. Wyobraźmy sobie, że chcemy urządzić sobie mieszkanie. Poprzeglądajmy oferty, przy okazji sami wyszukując interesujące nas hasła. Wyobraźmy sobie, że chcemy opisać sprzedawcy, co nas interesuje. Jak opiszemy wygodną trzyosobową sofę? Co możemy powiedzieć na temat interesującego nas fotela do pracy przy biurku? Nie bójmy się też zapisywać sobie całych zdań (nawet długich) i powtarzać je sobie.

Skoro już jesteśmy przy meblach, to wyobraźmy sobie, że chcemy nauczyć się angielskiego słówka chair, oznaczającego „krzesło”. Kiedy siadamy na prawdziwym krześle, tworzymy sobie zdanie I’m sitting on my chair „siedzę na krześlę”. Jeśli utrwalimy sobie to zdanie, to będziemy automatycznie kojarzyć, że chair to jakiś przedmiot związany z siedzeniem. Nie pomylimy już go z żadnym słówkiem oznaczającym nazwę zawodu albo gatunek rośliny. Od razu będziemy wiedzieć, że zdanie „siedzę na strażaku” albo „siedzę na tulipanie” nie ma większego sensu. Nawet jeśli nie będziemy pamiętać, że chodzi o konkretnie o krzesło, to będziemy wiedzieć, że jest to jakiś mebel służący do siedzenia. Fotel? Krzesło? Taboret? To jest bardzo ważne, aby rozpoznawać kategorię słówka i jego odniesienie do rzeczywistości. Ułatwia nie tylko zapamiętywanie znaczenia, ale także ułatwia nam ogólne zrozumienie wypowiedzi w obcym języku.

Jak uczyć się obcego słownictwa w kontekście? Rozmawiaj!

To może być najtrudniejsza część nauki, ale żeby nauczyć się obcego języka, najlepiej jest znaleźć się w sytuacji, w której będziemy mieli okazję użyć go w rozmowie. Jeśli więc dowiemy się, że w naszej okolicy ktoś organizuje spotkanie z obcokrajowcami, to nie bójmy się wziąć udziału. Nawet jeśli będziemy kaleczyć wymowę i mylić się co do struktur gramatycznych, to żaden wstyd. Chodzi w tym wypadku głównie o komunikację.

Kiedy już spróbujemy się komunikować w języku obcym, to zrozumiemy, że komunikowanie się to dużo więcej niż po prostu zakuwanie słówek na pamięć. Możemy też się zapisać na jakieś rozmówki. Często korepetytorzy i lektorzy oferują indywidualne spotkania, na których prowadzi się rozmówki. Jeśli zaś chcemy zapisać się na kurs języka obcego, to wybierzmy taki, gdzie dużo stawia się na komunikację. Przykładem takiej metody jest metoda Colina Rose, w której uczniowie już od samego zaczynają komunikację (nawet na najbardziej podstawowym poziomie!) Opiera się ona na teoriach psychologa Howarda Gardnera, który pisał o tym, jak ważne w nauce jest wykorzystywanie różnych rodzajów inteligencji.

Skoro już wiesz, jak uczyć się obcego słownictwa w kontekście, to pozostaje tylko wdrożyć to w życie. Pierwszy krok bywa trudny, ale kluczem jest wyrobienie sobie odpowiednich nawyków.

1 komentarz w temacie “Jak uczyć się obcego słownictwa w kontekście?

  1. Nauka to do sukcesu klucz…taka jest prawda a pamiętam jak się śmiałam z tego w szkole 😀

Komentowanie wyłączone