Izolacja przed wilgocią budynku oraz pomieszczeń

Nie zapominając o pozytywnych cechach wody, pamiętajmy jednak o tym, że nadmierna wilgoć zagraża zdrowiu i bezpieczeństwu ludzi. Nic więc dziwnego, że w ostatnich latach zauważamy dynamiczny rozwój hydroizolacyjnych systemów budowlanych dedykowanych zarówno konstrukcji budynku, jak i jego poszczególnym pomieszczeniom.

Wysunięty z obrysu budynku, czy też odsłonięty taras i balkon są szczególnie narażone na działanie wody, która z łatwością potrafi przenikać do niezaizolowanej warstwy konstrukcyjnej jednorodzinnego budynku. Podobny problem wiąże się z wilgocią w łazience, pomieszczeniu szczególnie na nią narażonym. Jak bardzo niebezpieczna staje się dla nas woda, która jest też przecież źródłem życia?

Warto przypomnieć, że woda jest oksydanem – tlenkiem wodoru. Woda to związek chemiczny zapisywany wzorem H2O. Natkniemy się na nią w stanie ciekłym, o ile mamy do czynienia ze standardowymi warunkami atmosferycznymi. Wodę znajdziemy w każdym żywym organizmie na naszej planecie. Jednak jest to również niebezpieczny żywioł, który potrafi w bezwzględny sposób poradzić sobie z konstrukcjami budowlanymi i pomieszczeniami w budynku, które napotka ten żywioł na swojej drodze.

Obecnie projektowane i stawiane domy jednorodzinne przewidują zagrożenie, jakie może nastąpić ze względu na kontakt z wodą i wilgocią gruntową, czy też z opadami śniegu lub deszczu. Poszczególne elementy budynku narażone są na ciągłe zmiany atmosferyczne, takie jak oblodzenie i występujące po nim roztopy. Ściany i dach absorbują cały czas nadmiar wilgoci znajdujący się w powietrzu, bo w naturalnym środowisku wokół nas wilgoć jest obecna niemal zawsze. Na dodatek, pomieszczenia mokre i pomieszczenia wilgotne muszą prawidłowo radzić sobie z odprowadzaniem nadmiaru wilgoci z wewnątrz. Dlatego też stosowane obecnie materiały budowlane wymagają odpowiednich zabezpieczeń.

Ochrona budynku przed wodą oraz wilgocią to hydroizolacja. Jest skuteczną metodą izolowania domu przed uszkodzeniem poszczególnych elementów, a w dłuższej konsekwencji zabezpiecza go przed całkowitym zniszczeniem. Oczywiście, czym innym jest izolacja dachu, a czymś innym hydroizolacja łazienki, jednak cel tych działań jest taki sam – bronić nas przed zagrożeniem ze strony wody.

Wilgoć może też być przyczyną wielu schorzeń, bo ułatwia rozwój chorobotwórczych alg, bakterii, czy grzybów. Nic więc dziwnego, że ważnym zadaniem obecnego budownictwa jest wdrażanie systemów izolacyjnych, które rozwiązują problem nadmiaru wody i wilgoci. Na filmie możesz zobaczyć, na czym polega hydroizolacja łazienki mikrozaprawą webertec Superflex D3:

Jeśli chcesz uniknąć problemów związanych z wilgocią w łazience lub kuchni, to idealnym wsparciem okazują się systemy hydroizolacji marki Weber. To rozwiązania o wysokiej jakości, szczelne i trwałe.