Folia magnetyczna – co to jest i gdzie się ją stosuje?

Folie samoprzylepne to produkty o wszechstronnym zastosowaniu. Używa się ich do dekoracji lub zabezpieczenia powierzchni, a także jako nośniki reklamy wizualnej. Na rynku znajdziemy obecnie wiele rodzajów takich folii, które różnią się nie tylko wyglądem, ale też właściwościami. Jedną z nich jest folia magnetyczna, o której postaramy się opowiedzieć nieco więcej.

Folia magnetyczna, czyli magnes elastyczny

Folia magnetyczna to folia samoprzylepna pokryta proszkiem ferrytowym. Dzięki temu folia samoprzylepna zyskuje właściwości, jakie posiada każdy inny magnes. Jej główną zaletą, która odróżnia ją od stałych, klasycznych magnesów to elastyczność. Daje to o wiele większe możliwości wyboru powierzchni do aplikacji. Folia magnetyczna sprzedawana jest w rolkach, co ułatwia jej transport oraz przechowywanie jej w magazynie lub sklepie. Foliowe zwoje mogą mieć różną długość i szerokość, a sama folia magnetyczna różną grubość (już od 0,4 mm do nawet kilku mm). Co ważne, folia taka nadaje się do zadruku metodą sitodruku. Bardzo łatwo też nadać jej pożądany kształt za pomocą zwykłych nożyczek, a sama aplikacja nie należy do skomplikowanych.

Jak korzystać z folii magnetycznej?

Ponieważ folia magnetyczna działa na podobnej zasadzie co każdy inny magnes, jej stosowanie ogranicza się do powierzchni metalowych. Jeśli chcemy umieścić folię w innym miejscu, należy uprzednio zadbać o metalowy podkład. Aby uzyskać jak najlepszą przyczepność, folia powinna mieć temperaturę pokojową, a powierzchnia aplikacji być czysta i sucha. Folię nakłada się poprzez stopniowe dociskanie do powierzchni. Należy natomiast unikać jej rozciągania. Grozi to bowiem powstaniem nieestetycznych kieszeni powietrznych.

Do czego może się przydać folia magnetyczna?

Folia magnetyczna najszersze zastosowanie znalazła w branży reklamowej. Możliwość zadruku czyni z niej świetny nośnik reklamy wizualnej. Służy więc do produkcji naklejek i banerów reklamowych. Ozdabia się nimi np. firmowe samochody i witryny sklepowe. Czasem folię magnetyczną wykorzystuje się też do tworzenia tablic informacyjnych i pomocy pedagogicznych. Folia jest odporna na warunki atmosferyczne. Właściwość ta sprawia, że nadaje się na reklamę zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Łatwość aplikacji oraz demontażu pozwala na szybką i częstą wymianę grafiki według potrzeb. Zmieniać można także jej umiejscowienie, ponieważ nadaje się do wielokrotnego użytku. Folia magnetyczna to więc praktyczne, estetyczne i ekonomiczne rozwiązanie reklamowe!