Dlaczego warto pić zieloną herbatę?

Herbata to jeden z najpopularniejszych napojów na całym świecie, pochodzący z Chin. Jedną z najbardziej cenionych odmian herbaty jest herbata zielona, od tysięcy lat docenia za swoje właściwości lecznicze i prozdrowotne oraz za smak i aromat.

Właściwości prozdrowotne.

Zielona herbata nie podlega procesowi fermentacji, dzięki czemu zachowuje cenne składniki i walory smakowe. Napar z liści zielonej herbaty zawiera witaminy-  A,C,E,B, cynk, potas, fluor, aminokwasy i polifenole. Dzięki polifenolom herbata ma działanie antyoksydacyjne i pozwala pozbyć się wolnych rodników z organizmu (wolne rodniki odpowiadają za proces starzenia się i rozwój chorób). Codzienne picie naparu z liści zielonej herbaty pomaga w zmniejszeniu ryzyka wystąpienia zawału serca, udaru czy też nadciśnienia. Można zatem rytuał picia herbaty zaliczyć do profilaktyki chorób sercowo- naczyniowych. Flawonole zawarte w herbacie działają przeciwmiażdżycowo, a polifenole przeciwnowotworowo.

Zielona herbata działa także wspomagająco na metabolizm wątroby, co przyczynia się do oczyszczania organizmu z toksyn. Pomaga ona obniżyć poziom cukru we krwi i w niektórych przypadkach przyczynia się do redukcji tkanki tłuszczowej.

Napar z liście zielonej herbaty może mieć też właściwości relaksujące. Rytuał parzenia herbaty i jej picia może być świetnym sposobem na redukcję stresu i odprężenie. Oprócz właściwości relaksujących, napar z zielonej herbaty może działać również pobudzająco. Udowodniono, że u wybranych osób wypicie zielonej herbaty może działać tak samo pobudzająco jak wypicie espresso. Za działanie pobudzające odpowiada teina, która równie skutecznie jak kofeina potrafi pomóc zniwelować senność, poprawić koncentrację i pobudzić. Dlaczego warto pić zieloną herbatę, a zestaw herbat to doskonały pomysł na prezent ?

Właściwości pielęgnacyjne.

Zielona herbata jest od wielu lat wykorzystywana w przemyśle kosmetycznych. Produkty zawierające ekstrakt z zielonej herbaty polecane są głównie do pielęgnacji cery tłustej, mieszanej i problematycznej. Działanie antybakteryjne może wspomóc walkę z trądzikiem. Używa się jej także w produkcji kremów przeciwzmarszczkowych. Właściwości  antybakteryjne wykorzystywane są tez w pielęgnacji włosów przetłuszczających się i higienie jamy ustnej.

O czym należy pamiętać ?

Jak każdy produkt, tak i zielona herbata pita w nadmiernych ilościach może zaszkodzić. Może ona przyczyniać się do wypłukiwania wapnia i żelaza z organizmu. Może też wchodzić z reakcje z przyjmowanymi lekami, więc w takim przypadku jej spożycie dobrze jest skonsultować z lekarzem. Ze względu na występowanie teiny, zielona herbata nie jest polecana dzieciom. Jej zawartość może przyczyniać się do zaburzeń rytmu serca i skosów ciśnienia.