Części samochodowe zawieszenie

Zawieszenie jest jednym z najważniejszych systemów w samochodzie. Łączy ono bowiem jedyne części samochodu, które mają bezpośredni kontakt z podłożem, czyli opony, z resztą pojazdu. Stan zawieszenia wpływa zarówno na komfort jazdy, jak i na bezpieczeństwo. Dlatego niezwykle ważne jest, aby części zawieszenia zawsze były w dobrej kondycji.

Typy zawieszenia

Sposób, w jaki zaprojektowane zostało zawieszenie, można podzielić na trzy podstawowe typy. Tym, co je od siebie odróżnia, jest sposób, w jaki poszczególne koła oddziałują na siebie nawzajem. Wyróżniamy więc trzy typy:

  • Zawieszenie zależne — w którym zachowanie jednego koła na osi ma bezpośredni wpływ na zachowanie drugiego koło. Taki typ zawieszenia można spotkać w zabytkowych samochodach z przykładowo sztywnym mostem na resorach piórowych. Obecnie takie rozwiązanie nie jest już stosowane w nowoczesnych samochodach, a ostatnim modelem, jaki przychodzi nam do głowy, a jaki był wyposażony w ten typ zawieszenia, był niesławny Polonez.
  • Zawieszenie niezależne — w nowoczesnych samochodach najczęściej zachowanie jednego koła nie ma fizycznego wpływu na inne koła. Przykładem tego typu zawieszenia jest, chociażby popularna kolumna MacPhersona.
  • Zawieszenie półzależne — to ostatni ogólny typ zawieszenia. Jest to kompromis pomiędzy jednym a drugim wymienionym wcześniej rozwiązaniem. W tym przypadku koła mają na siebie wzajemny wpływ, ale jest on niewielki. Przykładem może być zawieszenie oparte na belkę skrętną.

Podstawowe elementy zawieszenia

Jak już się dowiedziałeś, zawieszenia w różnych modelach samochodów różnią się od siebie. Można jednak wyróżnić trzy typy podstawowych elementów zawieszenia. Pierwszym są części prowadzące koło, jak wahacze, czy drążki poprzeczne. Drugim są elementy resorujące, czyli przykładowo sprężyny, a ostatnim, elementy tłumiące, czyli amortyzatory.

Wszystkie te elementy są kluczowe do prawidłowego działania układu zawieszenia i niezwykle ważne jest, aby je wymieniać kiedy tylko zajdzie taka potrzeba. Wpłynie to pozytywnie nie tylko na komfort jazdy, ale co ważniejsze na bezpieczeństwo.