ślimaki w ogrodzie

Ślimaki w ogrodzie – jak się ich pozbyć? 

Znalezienie ślimaków w ogrodzie może być frustrujące. Ślimaki pozostawione same sobie będą żerować na twoich roślinach i je niszczyć. Zostawią na nich również lepki śluz. Na szczęście są sposoby, aby się ich raz na zawsze pozbyć. Jeśli zmagasz się z tym problemem, koniecznie przeczytaj ten artykuł. 

Ślimaki – czy są bardzo szkodliwe?

Ślimaki są szkodnikami ogrodów. Możemy spotkać ślimaki z muszlami i bez tzw. pomrowy. Pomrowy mają różne kolory – mogą być czarne, białe, żółto-pomarańczowe, a nawet w odcieniach niebieskiego. Żywią się roślinami, więc obecność ślimaka w ogrodzie spowoduje, że rośliny zostaną zjedzone. Szczególnie groźne w tym wypadku są pomrowy. Jeśli jest ich dużo, może się zdarzyć tak, że przez noc zjedzą wszystkie kwiaty. W związku w tym warto wiedzieć, jak się ich pozbyć, nawet jeśli nie mamy obecnie tego problemu. 

Ślimaki – jak się ich pozbyć z ogrodu? 

Metod jest kilka. Polecam wykorzystać wszystkie, aby zobaczyć, jaka jest najlepsza w przypadku naszych ślimaków. 

Użyj specjalnego środka

W sklepie ogrodniczym lub sklepie budowlanym (typu Obi), dostaniesz specjalne środki do odstraszania ślimaków. Spryskaj miejsce, gdzie najczęściej one przebywają. Uważaj jednak aby nie  spryskać roślin, gdyż liście mogą zostać oparzone. 

Ziemia okrzemkowa

Zakup ziemię okrzemkową i posyp nią miejsca przebywania szkodników. Ziemia ta ma specjalne ostre krawędzie, które uszkadzają ciało ślimaka. 

Ustaw piwo

Ślimaki lgną do zapachu piwa. Zakop kilka puszek lub pojemników  z piwem na ogródku, tak aby otwór znajdował się równo z gruntem. Zwabione ślimaki wejdą w pułapkę 

Ślimaki lubią wilgoć więc to wykorzystaj

Szkodniki te lubią się chować w wilgotnych, ciemnych miejscach. Połóż na ogródku kilka mokrych kawałków drewna. Po nocy sprawdź, czy pod spodem nie znajdują się ślimaki. Jeśli tak wystarczy je pozbierać do pojemnika i wynieść daleko od ogrodu, aby nie wróciły. Uratujesz im dodatkowo życie. 

Poustawiaj skórki grejfrutów 

Przetnij grejpfruta na pół. Wyjmuj miąższ i puste skórki poustawiaj w ogródku. Mięczaki będą przebywać w tym miejscu, a ty je łatwo pozbierasz. 

Wysyp skorupki jajek

Skorupki jajka pokrusz i powysypuj koło roślin. Zwierzęta te ich nie lubią ze względu na ostre krawędzie. Może uda ci się ich wypędzić na stałe.