Skuteczne sposoby na porost brody

Aby „wyhodować” efektowną brodę, trzeba na co dzień zadbać o jej właściwą pielęgnację. Warto też wdrożyć preparaty stymulujące porost włosów.

Dzięki kompleksowemu działaniu broda może  być gęsta, błyszcząca, a przy tym miękka i podatna na układanie.

Mycie brody odżywką

Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym dla brody jest mycie. Tu niestety często używane są podrażniające skórę i wysuszające ją mydła czy też inne kosmetyki zawierające środki powierzchniowo-czynne (SPC).

Alternatywą jest wybór specjalnych płynów do mycia brody, syndetów lub mycie odżywką, czyli tzw. co-washing. Odżywka może zawierać dobroczynne olejki, które pomogą zebrać z włosków brud, a jednocześnie głęboko je odżywią i wzmocnią od korzenia poprzez całą łodygę włosa.

Olejowanie brody

Olejki to rewolucja w pielęgnacji brody. Każdy brodacz powinien mieć w zanadrzu olejek dopasowany do rodzaju włosa lub też taki, który jest uniwersalny i może pomóc zarówno włosom osłabionym, jak też tym bardzo mocnym, ale np. niepodatnym na układanie, szorstkim.

Może to być np. olejek arganowy lub olej z czarnuszki. Raz na tydzień można zrobić olejowanie brody, tj. nałożyć rozgrzany w dłoniach olejek na brodę i skórę pod nią, przykryć tę część twarzy ciepłym ręcznikiem i położyć się na kwadrans, pozwalając olejkowi wejść w głąb skóry i włosów. Następnie można zmyć olejek lub –  zostawić go w zależności od kondycji brody.

Przy włosach wypadających mocne obciążenie olejkiem i pozostawienie go bez zmycia może  je dodatkowo obciążyć i spowodować dalsze straty kosmków. Olejki odżywią włoski i nawilżą je, działając na zasadzie emolientów.

Preparaty na porost włosków

Pielęgnacji – oczyszczaniu skóry i włosków, a także odżywaniu i nawilżaniu ich – może towarzyszyć zastosowanie preparatów stymulujących porost. Jednym z nich jest biotyna, która stymuluje produkcję keratyny i wzmacnia korzenie włosów.

Dużą skuteczność jeśli chodzi o porost brody wykazuje też minoksydyl. Substancja ta w preparatach na porost działa stymulująco na mieszki włosowe. Jest wykorzystywana przez dermatologów w leczeniu łysienia typu męskiego. Może  podrażniać skórę, dlatego warto użyć w godzinę po zastosowaniu preparatu z minoksydylem łagodzącego zmiany dermokosmetycznego kremu, który zostanie zaaplikowany na skórę pod brodą.