Poznaj typ i rodzaj swoich włosów. To ułatwi ich codzienną pielęgnację i dobór kosmetyków

Jakie są twoje włosy? Proste, kręcone, a może suche? Suche kręcone, tłuste falowane? Nie jest łatwo jednoznacznie wskazać tym i rodzaj włosów, bo wszystkie różnią się między sobą niuansami. Jednak uogólniając, można wyróżnić kilka typów i rodzajów włosów. Na pewno znajdziesz wśród nich swoje.

Włosy proste

Włosy proste są… proste. Nie mają żadnych załamań ani zafalowań. Ich struktura jest równa i bardzo zwarta. Mogą być cienkie lub grube, nie wpływa to na sposób ich układania się. Łatwo się dają się czesać.

Włosy falowane

Włosy falowane można nazwać pośrednimi między prostymi a kręconymi. Mają tendencję do zawijania się, ale do prawdziwych loków im daleko. Mogą być tylko lekko falujące lub mocniej, ale nie mają skrętów i tym różnią się od włosów kręconych.

Włosy kręcone

Włosy kręcone to piękne, kształtne loki, przypominające mniej lub bardziej elastyczne sprężynki. Stopień skręcenia może być różny, ale w ostatecznym rozrachunku zawsze można odróżnić włosy falowane od kręconych. Włosy kręcone to bardzo często włosy suche i puszące się, dlatego ich właściciele nie powinni zapominać o odżywkach i serach do włosów. Natomiast powinni się rozstać ze szczotkami. Lepiej sprawdzi się rzadki grzebień.

Włosy kędzierzawe

Włosy kędzierzawe są jeszcze bardziej skręcone niż włosy kręcone. Są bardzo silnie poskręcane, loczki są drobne i gęsto poukładane. Takie włosy bardzo trudno rozczesać, jednak sięganie po szczotkę jest absolutnie zakazane. Efektem będzie mocno napuszona i niekoniecznie twarzowa fryzura.

Włosy normalne

Włosy normalne to typ, do którego wszyscy dążymy, używając różnorakich kosmetyków do włosów tłustych, suchych i farbowanych. Są miękkie, dość elastyczne, łatwo się układają, lśnią zdrowym blaskiem, ale nigdy nie są przetłuszczone. Przesuszone też nie.

Włosy suche

Włosy suche często określane są mianem sianowatych i ta nazwa, chociaż nieco obraźliwa, dobrze oddaje ich naturę – są kruche, łamliwe, pozbawione wilgotności, dość łatwo się elektryzują. Suche włosy wymagają szczególnego traktowania, przede wszystkim regularnego nawilżania, ale też ograniczenia stylizowania gorącymi urządzeniami (termolokówka, prostownica, suszarka). Czasem trzeba też zmienić dietę, przede wszystkim wprowadzić do niej więcej wody.

Włosy tłuste

Włosy tłuste są ciężkie, oklapnięte i trudne w stylizowaniu. Co prawda lśnią, ale temu blaskowi daleko do ładnego, zdrowego, naturalnego wyglądu. Tłuste włosy nieumyte przez trzy dni wyglądają, jakby ktoś w nie wtarł za dużo olejku. Tymczasem ten typ włosów absolutnie nie wymaga nawilżania i olejowania.

Dlaczego włosy się przetłuszczają? Może to być spowodowane zarówno czynnikami genetycznymi i nieprawidłową gospodarką hormonalną, jak i zbyt częstym dotykaniem włosów i przeczesywaniem ich palcami.

Włosy mieszane

Włosy mieszane są tłuste u nasady i suche na końcówkach. Im dłuższe włosy, tym większa szansa na to, że staną się włosami mieszanymi. Takie włosy potrzebują szamponu ograniczającego wydzielanie sebum i nawilżenia w dolnej części. W ich przypadku dobrze sprawdzi się olejowanie.

Włosy zniszczone

Włosy zniszczone w zasadzie zasługują na osobną kategorię, bo nie ma w nich nic naturalnego. Są mocno przesuszone, łamliwe, kruche, z rozdwajającymi się końcówkami. Wszystko to efekt agresywnej stylizacji lokówką lub prostownicą oraz stosowania różnorakich zabiegów z użyciem środków chemicznych – farbowanie, balejaż, rozjaśnianie, trwała ondulacja, prostowanie keratynowe itp.